زمان و علائم دندان درآوردن نوزاد؛ راهکارهایی واسه کاهش درد نوزادان "

 

وزادتان تازگیا بی قرار شده و بداخلاقی می کنه؟ میل به غذا نداره و بی دلیل جیغ می زنه؟ اگه مطمئن هستین که مریض نیس و مشکل دیگری نداره، باید خوشحال باشین. همه اینا از علائم دندان درآوردن نوزاد هستن و معمولا تا زمانی که نوک دندانا از لثه بیرون بزنه، ادامه دارن. درآوردن دندانای شیری درعین حال که یکی از مراحل اصلی رشد کودک حساب می شه، اما سختیا و گرفتاریای خاص خودش رو داره. شما می تونین با بعضی روش ها گذراندن این دوره رو واسه کودک تون آسون تر کنین. در این مطلب، شما رو با زیروبم این دوره شیرین اما دردناک آشنا می کنیم و راهکارهایی واسه آرامش درد و ناراحتی به دلیل دندان درآوردن و کمک به حفظ سلامت دندانای نوزادتان در اختیار شما قرار میدیم.

 

نوزادان چه زمانی شروع به دندان درآوردن می کنن؟

دندان درآوردن نوزادان، مراحل تدریجی و زمان بَره که یک باره اتفاق نمی افته. تبدیل شدن اون لثهای نرم و بی دندان به دهانی پر از مرواریدهای براق، مسیریه که پیمودن اون چندین ماه طول می کشه. تا زمانی که کودک تون ۳ ساله شه، معمولا بیشتر دندان هاش بیرون بین و می تونه خودش اونا رو مسواک بزنه؛ همونجوریکه میدونید مسواکِ دندانا یکی از قدمای اساسی در مراقبت از سلامت فردیه. البته اون اون قدر مهارت نداره که این کار رو درست و بی اِشکال بکنه؛ پس حتما تا زمانی که کمه کم ۶ ساله شه، در مسواک زدن به اون کمک کنین.

هنگامی که نوزاد هنوز داخل رحم مادره، دندانای اون شروع به رشد می کنن. جوانهای دندانی نوزادتان – که پایه ای واسه دندانای شیری اون هستن – در زمانی که شما حامله بودین، تشکیل شدن. در موارد خیلی نادر ممکنه نوزاد با یک یا دو دندان متولد شه یا در چند هفته اول تولد، دندان دربیاورد اما بیشتر نوزادان، اولین دندان شون رو بین ۴ و ۷ ماهگی بیرون میارن.

اگه نوزادتان جزء کودکانی باشه که زودتر از سن شون رشد می کنن، ممکنه اولین دندان شیری اش رو که معمولا یکی از دندانای وسط فک پایینه، در ۳ ماهگی بیرون بیاره اما اگه رشد کودک تون با کمی تأخیر همراه باشه، ممکنه مجبور شید واسه بیرون اومدن دندان هاش تا یک سالگی یا شاید هم کمی بیشتر صبر کنین.

آخرین دندانایی که بیرون بین، دندانای آسیاب دوم هستن که در بالا و پایین قسمت انتهایی دهن رشد می کنن. اونا معمولا در نزدیک سه سالگی ظاهر می شن. مدت کوتاهی پس از اون، کودک شما یک مجموعه کامل، شامل ۲۰ دندان، داره.

علائم دندان درآوردن چیه؟

بعضی نوزادان خیلی آسون و بی هیچ گونه مشکلی دندان درمی بیارن، اما خیلی از نوزادان معمولا در طول این مراحل، احساس ناراحتی می کنن. اینا چند مورد از عادی ترین علائم دندان درآوردن هستن:

  • آبریزش دهن که می تونه به بروز بثورات جلدی در دور دهن منجر شه؛
  • حساسیت و تورم لثه؛
  • تحریک پذیری یا نق زدن؛
  • گاز گرفتن؛
  • خودداری از غذا خوردن؛
  • مشکلات خواب.

دندان درآوردن باعث تب، استفراغ یا اسهال نمی شه. اگه نوزاد شما این علائم یا نشونه های نگران کننده ی دیگری داره، اونو به دندان درآوردن ربط ندین و با دکتر اون تماس بگیرین.

ترتیب رویش دندانای شیری در بیشتر نوزادان از این قراره: اول دو دندان میانی در فک پایین، بعد دو دندان میانی در فک بالا و در آخر دندانای بغل دستی و عقب.

راه هایی واسه کاهش درد به دلیل دندان درآوردن نوزادان

شما نمی تونین واسه بیرون اومدن دندانای نوزادتان کاری انجام بدین، اما می تونین میزان درد و ناراحتی به دلیل اونو واسه دلبندتان کم کنین. اینا بعضی از راهکارهایی هستن که می تونن مفید باشن:

  • به نوزادتان چیزی بدین تا اونو بجود. به اون یک حلقه دندانی یا حوله ی خیسی بدین که قبلا اونو در یخچال گذاشته اید. دندان گیرها رو در فریزر نگذارید، چون با منجمد شدن می تونن اون قدر سفت شن که به لثهای کودک آسیب برسانند.
  • به نوزادتان، غذای سرد بدین. دادن غذاهای سردی مثل پوره ی سیب (کمپوت سیب له شده) یا ماست به کودک می تونه به کاهش درد و ناراحتی لثهای اون کمک کنه.
  • لثهای کودک رو ماساژ بدین. بعد از شستن دست هاتون، لثهای اونو به آرامی اما محکم با انگشت تون ماساژ بدین. این فشار می تونه فشاری رو که نوزاد به خاطر دندانای درحال جوانه زدن احساس می کنه، تا حد زیادی آرامش بده.
  • داروی مُسکن رو امتحان کنین. اگه هیچ یک از این روش ها مؤثر نبود، ممکنه دکتر واسه کاهش درد و نا آرومی، استفاده از قطره ی استامینوفن نوزادان رو پیشنهاد کنه.

استفاده از داروهای بی نسخه مثل ژلا و کر مای بی حس کننده که لثه ی نوزاد رو بی حس می کنن و درد دندان درآوردن رو آرامش میدن، واسه کودکان زیر ۲ سال پیشنهاد نمی شه، پس از مصرف خودسرانه ی این داروها خودداری کنین و فقط تحت نظر دکتر از اونا استفاده کنین. آکادمی دندان پزشکی کودکان آمریکا، اداره غذا و داروی آمریکا و بقیه کارشناسان اخطار میدن که داروهای بی حس کننده ی موضعی شامل بنزوکائین می تونن باعث متهوگلوبینمی ( methemoglobinemia) شن؛ وضعیتی نادر اما خطرناک که در اون مقدار اکسیژن در خون، به شکل زیاد و خطرآفرینی پایین میاد.

چیجوری دندانای کودک تون رو مسواک بزنین

هنگامی که نوزادتان درحال دندان درآوردنه، باید لثها و دندانای درحال رویش اونو تمیز نگه دارین. به محض اونکه دندانای اون بیرون اومدن، اونا رو دو بار در روز با استفاده از یک مسواک اندازه نوزاد یا یک مسواک انگشتی – که مخصوص نوزادانه – و مقدار خیلی کمی خمیردندان، مسواک بزنین. از دکتر یا دندان دکتر اون در مورد استفاده از خمیردندانای شامل فلوراید سؤال کنین. وقتی کودک تون دو ساله شد، مقدار خمیردندان رو به اندازه یک نخود افزایش بدین.

اگه کودک تون چندین دندان درآوردهه و شما نمی تونین با مسواک به تموم سطوح اونا دسترسی داشته باشین، وقت اینه که از نخ دندان استفاده کنین. سعی کنین از نخ دندانای کمانی رنگارنگ که مخصوص کودکان هستن، استفاده کنین تا این کار واسه شما و کودک تون آسون تر شه.

بقیه راه ها واسه مراقبت از دندانای کودک تون

هیچوقت کودک تون رو درحالی که شیشه ی شیر در دهانشه، نخوابونین؛ مگه اونکه شیشه ی شیر پر از آب باشه. قندهای موجود در شیر خشک و حتی شیر مادر در طول شب روی دندانای اون جمع می شن و می تونن به پوسیدگی دندان به دلیل شیشه ی شیر منجر شن که به اون پوسیدگی بطری هم میگن.

راه دیگر واسه خودداری از این وضعیت و کاهش احتمال پوسیدگی دندان نوزاد اینه که سعی کنین به جای بطری، با یک فنجون به اون شیر بدین. بهتره این کار رو از نزدیک یک سالگی انجام بدین تا اون آسون تر بتونه از فنجون شیر بخورد. باید از لیوانای نی دار هم خودداری کنین، چون اونا هم مثل بطری شیر باعث می شن دندانا به مدت طولانی درمعرض قند موجود در شیر قرار بگیرن و درنتیجه احتمال پوسیدگی دندانای نوزاد رو افزایش میدن.

چکاپ شش ماهگی نوزاد، زمان مناسبیه که از دکتر کودک تون بپرسید اون به یک مکمل فلوراید نیاز داره یا نه. این مکملا، به شکل قطرهای شامل فلوراید هستن و به پیشگیری از پوسیدگی دندانای نوزاد کمک می کنن اما فقط در صورتی لازمن که غلظت فلوراید آب آشامیدنی شما کمتر از حد مجاز باشه. از دکتر بخواهید که دندانای نوزادتان رو معاینه کنه.

در نزدیک یک سالگی باید کودک تون رو واسه چکاپ دندان هاش پیش دندان دکتر ببرین. البته اگه دکتر نوزادتان احساس کنه که احتمال پوسیدگی دندانای اون زیاده، ممکنه لازم باشه که نوزادتان رو کمی زودتر پیش دندان دکتر ببرین، یعنی شش ماه پس از بیرون اومدن اولین دندانش یا تا تولد یک سالگی، هر کدوم که موعدش زودتر بود.

در حدود ۱۸ ماهگی می تونین کم کم به کودک تون یاد بدین که چیجوری دندان هاش رو مسواک بزنه. شما باید در این کار به اون کمک کنین، چون اون هنوز مهارت و تمرکز لازم رو واسه استفاده ی درست از مسواک نداره.

شما مجبور نیستین دندانای کودک تون رو در یک جهت خاص مسواک بزنین، فقط سعی کنین ذرات مواد غذایی رو از بین دندانا بیرون بیارین. اگه کودک شما مزه ی خمیردندان رو دوست نداره، نوع دیگری رو امتحان کنین.

سعی کنین به کودک تون بیش ازحد شیرینی و شکلات ندین. وقتی اون در خوردن شیرینی جات زیاده روی کرد (مثلا در یک جشن تولد)، حتما بی معطلی پس از خوردن اونا دندان هاش رو مسواک بزنین.

اگه کودک شما هنوز دندان درنیاوردهه، باید چیکار کنین؟

اگه تا چکاپ ۱۸ ماهگی نوزادتان هنوز هیچ نشونه ای مبنی بر دندان درآوردن اون مشاهده نکردید، این مسئله رو با دکتر یا دندان دکتر اون درمیان بذارین. نوزادان نارس ممکنه چند ماه دیرتر از نوزادان معمولی دندان دربیاورند.

اگه کودک تون همه علائم دندان درآوردن رو داره – آبریزش زیاد از دهن، لثهای متورم – اما به نظر می رسه که علاوه بر اونا درد شدید و غیرعادی رو هم تحمل می کنه (گریهای شدیدی که اصلا آروم نمی شن، یکی از نشونه های درده) با دکتر اون تماس بگیرین. دندان درآوردن نباید مراحل سختی بار و زجرآور واسه نوزاد باشه.

دندانای کودک تون در چه سنی شروع به افتادن می کنن؟

تا زمانی که دندانای دائمی کودک تون آماده ی بیرون اومدن از لثها نباشن، دندانای شیری اون نمی افتند. معمولا دندانای شیری در نزدیک ۶ سالگی شروع به افتادن می کنن.