زبون بدن حرفه ای در سخنرانی؛ ۶ ترفندی که بر قدرت تاثیرگذاری شما می افزاید 

زبون بدن نقش مهمی در تأثیرگذاری بر بقیه و کسب نتیجه دلخواه داره. اما چه جوری میشه نشونه های مناسب و مثبت ارسال کرد و نتیجه دلخواه گرفت؟ با مطالعه رهبران موفق درزمینهای مختلف، حالات و نشونه هایی که زبون بدن رو موثر و قدرت مجاب کنندگی اونو افزایش میدن، شناسایی کردیم. درادامه، با حالتای زبون بدن حرفه ای در سخنرانی آشنا میشید.

 

چند سال پیش واسه پیش بینی برنده(ها) به همایشی دعوت شدیم که در این همایش شرکت کنندگان واسه ارائه ایده ی استارتاپی خود باهم رقابت می کردن؛ ۲۵۰۰ کارآفرین بخش ی فناوری واسه کسب هزاران یورو سعی می کردن. درحالی که سخنرانیا و ارائه ها رو مشاهده می کردیم، به جای توجه به ایده ی کارآفرینان تمرکزمان بر زبون بدن و حالتای ریز چهره ی داوران بود.

پیش بینی ما درباره برندها درست از آب درآمد! دو سال بعد واسه شرکت درهمان همایش دعوت شدیم، اما این بار هدف مشاهده و بررسی شرکت کنندگان بود. وظیفه ی ما نه پیش بینی برندها، بلکه توضیح این بود که ارتباطات غیرکلامی شرکت کنندگان تاچه اندازه بر موفقیت یا شکست اونا مؤثره.

ما به هر شرکت کننده، امتیازی بین ۰ تا ۱۵ دادیم. افراد واسه نشونه های مثبت و مطمئن زبون بدن مثل لبخند زدن، حفظ رابطه چشمی و نمایش حالتی قانع کننده امتیاز می گرفتن. درمقابل واسه نشونه های منفی مثل بی قراری، حرکات خشک دست و چشمان گریزان از تماس امتیاز ازدست می دادن. نتیجه ها نشون داد افرادی که جزو ۸ نفر اول بودن، متوسط ۸/۳ امتیاز کسب کردن. درحالی که متوسط نمره افرادی که نتونستن به رتبه های برتر برسن ۵/۵ بود. زبون بدن مثبت رابطه محکمی با موفقیت داره.

ما به نتایج مشابهی در دنیای سیاست رسیدیم! طی مبازرات انتخاباتی سال ۲۰۱۲ به شکل آنلاین، یک هزار شرکت کننده بررسی شد. شرکت کنندگان (از هر دو حزب دموکرات و جمهوری خواه) یک ویدئوی ۲دقیقه ای از «باراک اوباما» و «میت رامنی» تماشا کردن که هم محتوای احساسات برانگیز و هم محتوای خنثی داشت. دوربینا حرکات چهره ی شرکت کنندگان رو ضبط کردن و بعد ما اونا رو از نظر ۶ احساس کلیدی روانشناختی بررسی کردیم. این ۶ احساس عبارتند از: شادی، تعجب، بیزاری، خشم و اندوه. ما نوع احساس (مثبت یا منفی) و قدرت اونا رو کدگذاری کردیم. بررسیا نشون داد «اوباما» احساسات منفی کمتری رو همراه با واکنشای احساسی قوی تر برانگیخت. درمقابل «رامنی» حتی از بین هم حزبیای خود ۱۶درصد رو به واکنش منفی واداشت! بررسی زبون بدن نشون داد: «اوباما» و برندهای همایش نامبرده زبون بدن مشابهی رو به کار گرفتن. «اوباما» حالتایی غیرتدافعی، مثبت و مطمئن رو به شکلی همگام و موافق با سخنرانی خود نشون می داد. درمقابل «رامنی» معمولا نشونه های منفی منتشر می کرد و حرکات و حالتای مخالف و مبهم چهره اش باعث محوشدن پیامش می شد.

۱. جعبه

سخنرانیای «بیل کلینتون» در روزهای آسون فعالیت سیاسی اش با حرکاتی پردامنه همراه بود که اونو غیرقابل اعتماد جلوه می داد. واسه کاهش این حرکتا، مشاوران به اون پیشنهاد کردن تصور کنه جعبه ای در مقابل قفسه ی سینه و شکمش قرار داره و سعی کنه حرکات دستش از محدودی این جعبه خارج نشه. از اون زمان «جعبه ی کلینتون» به اصطلاحی معروف در این بخش تبدیل شد.

۲. نگهداشتن توپ

حالتی که فرد رو در وضعی نشون می ده که انگار یک توپ بسکتبال در دستانشه، حس اعتماد و اختیار رو منتقل می کنه؛ انگار همه حقایق در دست تونه. «استیو جابز» در سخنرانی هاش از این حالت خیلی استفاده می کرد.

۳. دستان هرمی

وقتی افراد عصبی و مضطرب هستن، بیشتر دست هاشون بی قرار و پیوسته درحال حرکته. درمقابل اگه مطمئن و با اعتمادبه نفس باشن، دست هاشون آروم و بی حرکته. واسه آروم نگه داشتن دستا اونا رو به شکل یک هرم در مقابل هم قرار بدین. مدیران خیلی این حالت رو به کار می گیرن. البته نباید بیش ازاندازه در این وضعیت بمونین یا حالت چهره ی قاطع و مغرور رو چاشنی اون بکنین؛ هدف، نشون دادن اینه که آروم و مطمئن هستین نه ازخودمتشکر!

۴. حالت ایستادن

طرز ایستادن افراد نشونه ای از طرز فکر آنهاست. هنگام ایستادن بهتره پاهایتان به اندازه عرض شونِه از هم فاصله داشته باشن. اینجور حالت قاطع و محکمی نشون دهنده ی اینه که اختیار امور رو دردست دارین.

۵. کف دستا رو به بالا

این حالت نشونه بی پرده بودن و روراستیه. «اُپرا وینفری» در سخنرانی هاش این وضعیت رو زیاد به کار میگیره. اون که فردی قوی و اثر گذاره، درعین حال نشون می ده مایل به ایجاد ارتباطی رو راست با مخاطبانشه، خواه طرف مقابل یک نفر باشه خواه جمعیتی بزرگ.

۶. کف دستا رو به پایین

عکس حالت قبل هم می تونه اثر داشته باشه. این وضعیت نشونه قدرت، اعتبار و قاطعیته. «باراک اوباما» معمولا پس از یک سخنرانی پرانرژی از این حالت واسه آروم کردن جمعیت استفاده می کرد.

اگه می تونین از سخنرانی یا ارائه تون فیلم ورداری کنین. بعد اونو بی صدا تماشا و فقط بر زبون بدن تون تمرکز کنین. از نشونه هایی که معرفی کردیم استفاده می کنین؟ وضعیت ایستادن تون چطوره؟ به این فکر کنین که دفعه ی بعد چه جوری این حالتا رو نمایش بدین. در مقابل آینه و بعد دوستان تون تمرین کنین تا استفاده از این حالتا واسه تون طبیعی شه.

رابطه غیرکلامی به تنهایی باعث موفقیت یا شکست شما نمی شه، اما ممکنه به کسب نتیجه بهتر کمک کنه.

برگرفته از: hbr

 ۴۰۰۰تومن