زبون بدن در سخنرانی؛ چند ترفند که بر جذابیت گفتار شما می افزاید

اگه از شما بپرسم: «هنگام آماده شدن واسه یک سخنرانی، چقدر از کل زمان خود رو به تنظیم زبون بدن تون اختصاص میدید؟» شاید می گین: «خیلی کم». بیشتر ما بیشتر روی محتویات سخنرانی تمرکز می کنیم و از یاد میبریم تأثیری که روی مخاطبان می ذاریم، بیشتر از راه زبون بدن، نحوه ی صحبت کردن و لحن صدای ماست، نه چیزایی که می گیم. این مقاله رو بخونین تا با اهمیت زبون بدن در سخنرانی و ۵ تکنیکی که بر جذابیت سخنرانی شما اثر می ذارن، آشنا شید.

 

تحقیقات نشون دادن که توانایی ما واسه ایجاد رابطه مؤثر با مخاطبان و اثر گذاشتن روی اونا، به صدا و زبون بدن مون خیلی وابسته. این وابستگی اون قدر زیاده که محتویات سخنرانی جایگاه سوم رو داره و اثر اون در ایجاد رابطه با مردم فقط ۷٪ است! صدا با ۳۸٪ رتبه دوم و زبون بدن با تأثیری ۵۵ درصدی، رتبه اول رو در ایجاد رابطه مؤثر با مردم داره. چرا زبون بدن این قدر مهمه؟

خوب، تا به حال پیش اومده که ایمیل یا پیغامی رو واسه کسی فرستاده باشین و گیرنده، منظور شما رو اشتباهی فهمیده باشه؟ خیلی اوقات از یاد میبریم که لغات بی احساسات، بی معنی هستن.

در هرکدام از دوره های آموزش مهارتای سخنرانی، از شرکت کنندگان می خوام به یادماندنی ترین ارائه ای رو که در تموم زندگی خود دیده ان (خوب یا بد)، به یاد بیارن. خیلی از اونا استادی در دانشگاه یا کارفرمایشان رو به یاد میارن. بعد از شرکت کنندگان می خوام ویژگیای برجسته یا چیزی رو که بیشتر تو ذهن شون مونده، به یاد بیارن. باید بگم که تا به حال نشنیده ام کسی بگه: «محتویات اون سخنرانی باورنکردنی بود». بیشتر اوقات نکته ای که توجه مردم رو جلب می کنه، خودِ سخنران یا روشای خاص اون واسه انتقال اطلاعات هستن. بعضی از این روش ها شوخی، رابطه چشمی، توضیحات کوتاه و مفید، شخصیت گیرا، مثالای ارتباطی، داستانا و … هستن.

با این مقدمه، فکر می کنم بهتر باشه به بررسی راه حلایی بدیم که با استفاده از اونا می تونین اثر مثبت تری روی مخاطبان تون داشته باشین، ویژگیای بدی که شما رو از ایجاد رابطه بازمی دارن، مخفی کنین و ویژگیایی که توانایی هاتون رو بیشتر می کنن، بهبود ببخشین. درنهایت هدف شما اینه که اثر مثبتی روی مخاطب بذارین. واسه این کار باید همه نقاط قوت و ضعف خود رو در نظر بگیرین. اگه همه ضعف هاتون رو از بین ببرین ولی چیزی به نقاط قوت تون اضافه نکنین، فایده ای نداره.

۱. در همون ۹۰ ثانیه ی اول، توجه همه رو جلب کنین

از لحظه ای که اولین بار حضار ما رو می بینن، ۴ تا ۶ ثانیه وقت داریم اثر مثبتی روی اونا بذاریم. حالا چه جوری کاری کنیم که اولین اثر ما مثبت باشه؟ چیجوری می تونیم به حضار بفهمانیم کنترل همه چیز رو در اختیار داریم و در کارمون وارد هستیم؟ واسه این کار، نه تنها با استفاده از محتویات سخنرانی، بلکه باید از راه تسلط خود، شنونده رو تحت اثر قرار بدیم.

وقتی به جایگاه سخنرانی رسیدید، چانه ی خود رو بالا بگیرین، به حضار نگاه کنین، یادداشتای خود رو پایین بذارین، به همه لبخند بزنین و از اونا تشکر کنین که واسه شنیدن سخنرانی شما اومدند. این بهترین روش واسه اثر گذاشتن روی حضاره. ولی شمایی که می خواید حرفه ای تر عمل کنین، بهتره مقدمه ای مربوط به موضوع پیدا کنین و اونو در اول سخنان خود بگید یا جمله ای کوتاه و مفید پیدا کنین که توجه همه رو جلب کنه. این جمله ممکنه درباره آمار یک چیز باشه، یا یک سؤال. می تونین از وسیله کمکی استفاده کنین. هر چیزی که انتخاب می کنین، باید جالب باشه و همه رو واسه ادامه سخنرانی آماده کنه.

۲. حتی اگه به شرایط تسلط ندارین، وانمود کنین مسلط هستین

مادرم همیشه می گفت: «اگه بلد نیستی اداش رو دربیار» و حق با اوست. منظور اون این نبود که باید آبروی خودم رو ببرم یا ادای فهمیدن رو دربیاورم. اون باور داشت بعضی وقتا باید اعتماد بقیه رو جلب کنیم و واسه این کار نباید احساسات واقعی خود رو بروز بدیم. اگه استرس دارم، ترسیده ام یا به خودم اطمینان ندارم، اشکالی نداره، ولی به عنوان یک حرفه ای نباید کاری کنم مخاطبان احساساتم رو بفهمن. وقتی به جایگاه سخنرانی رفتید، هرچقدر هم که استرس داشته باشین، باید ظاهر خود رو حفظ کنین.

۳. درست بایستید

ممکنه فکر کنین ایستادن که دیگر نیاز به آموزش نداره، ولی «درست ایستادن» بزرگ ترین مسئله ایه که دیده ام. متأسفانه، در خیلی مواقع، حالت نشستن و ایستادن ما آدما اشتباهه. با قوز کردن یا پایین نگه داشتن سر خود، نمی تونین اثر مثبتی روی حضار بذارین.

چند تمرین واسه درست ایستادن هست:

از دوست خود بخواهید کمک تون کنه بهترین وضعیت ایستادن تون رو پیدا کنین. از اون بخواهید روبه روی شما بایستد. اول چانه ی خود رو پایین ببرین، بعد سرتون رو آهسته بلند کنین و از دوست خود بخواهید وضعیتی رو که در اون بااعتمادبه نفس به نظر می رسین، به شما بگه. اگه چانه زیاد بالا باشه، ازخودراضی به نظر می رسین و اگه زیاد پایین باشه انگار که ترسیده اید. وضعیتی رو که در اون بااعتمادبه نفس به نظر می رسین، پیدا کنین و تا روز ارائه اونو تمرین کنین.

درمورد پشت و شونه ها، باید فرض کنین یک عروسک خیمه شب بازی هستین و به وسیله نخی که به سرتون وصل شده، کنترل میشید. اگه کسی این نخ رو بِکِشد چه می شه؟ قدتون بلندتر می شه؟ اگه بی اینکه از زمین جدا شید می تونین قد خود رو بلند تر کنین، پس باید پشت خود رو صاف تر نگه دارین.

کار شونه ها کمی سخت تره، چون کسی که به شما کمک می کنه، باید چشمان تیزبینی داشته باشه. دوست شما باید بفهمد که شونِه هاتون رو رو به جلو خم کردین و باید اونا رو عقب تر بدین یا نه. دوباره از دوست خود بخواهید پشت سر شما بایستد. به شکل عادی بایستید، دوست تون دستش رو پشت شونِه شما قرار می ده و کمی با انگشت شست فشار می بده. از دوست تون بخواهید با دستای خود کمی شما رو به عقب بکشه. اگه بی اینکه سینه ی خود رو جلو بدین بتونین شونِه هاتون رو عقب بدین، به این معنیه که باید وضعیت شونه ها رو تغییر بدین.

۴. یک جا نایستید، بعضی وقتا به طرف مخاطبان حرکت کنین

شاید شما جزو افرادی هستین که میدونن یک جا ایستادن موقع سخنرانی خیلی جالب نیس، ولی بازم این کار رو می کنین! دفعه ی بعد که ارائه دارین، نوار چسبی رو روی زمین بین خودتون و حضار بچسبونید. وقتی ارائه خود رو شروع کردین، ببینین چندبار می تونین در طول این نوار چسب راه برید تا به حضار نزدیک شید. بیشتر اوقات اگه سخنران به طرف ما حرکت کنه، حس می کنیم با ما رابطه برقرار کرده.

۵. از دستان خود استفاده کنین

خیلی آسون می تونیم با استفاده از دست هامون، شخصیت و جذابیت خود رو نشون بدیم. دستا بهترین وسایل دیداری ما هستن. مردم همیشه می پرسند: «با دست هامون چیکار کنیم؟» جواب من اینه: «از اونا استفاده کنین». مطمئنا می تونین دست هاتون رو حرکت ندین یا اونا رو در جیب خود فرو کنین یا دست به کمر بایستید، ولی بهتره واسه اثر گذاشتن روی حضار، از اونا استفاده کنین. دستان ما طراحی شدن تا با کمک اونا با دنیای دور رابطه برقرار کنیم، پس بهتره به بهترین روش از اونا استفاده کنیم.

فکر کنین که چه جوری می تونین واسه نشون دادن احساسات (تعجب، خطر، کنجکاوی) از دستان خود استفاده کنین؟ عمق و گستردگی موضوع سخنرانی رو با استفاده از دست هاتون نشون بدین. از یکی از شنوندگان بخواهید به شما کمک کنه. اشارهای دست و بازو چه شکلی هستن؟ چه جوری می تونین از حرکات دست در سخنرانی بعدی خود استفاده کنین؟

دوباره به متن سخنرانی تون نگاهی بندازین و بخشایی رو که می تونین از حرکات دست استفاده کنین، علامت بزنین.

نبایدهای زبون بدن در سخنرانی

  1. زمین یا آسمان رو نگاه نکنین (رابطه چشمی معنی داری برقرار کنین)؛
  2. تا زمانی که به جایگاه سخنرانی نرسیده اید، صحبت کردن رو شروع نکنین؛
  3. با موهای سر و صورت خود بازی نکنین؛
  4. روی یک پا تکیه نکنین؛
  5. با یک انگشت به کسی یا چیزی اشاره نکنین؛
  6. دست به سینه نباشید؛
  7. پاها رو روی هم نیندازید؛
  8. بدن خود رو به دو طرف تاب ندین؛
  9. پاها رو جفت نکنین؛
  10. به حضار پشت نکنین.

به یاد داشته باشین که نمی تونین تموم تکنیکا رو هم زمان یاد بگیرین. باید وقت صرف کنین، تمرین کنین و همیشه سعی کنین راهی واسه تقویت مهارت هاتون پیدا کنین. مثلا می تونین هنگام تمرین سخرانی، از خودتون فیلم بگیرین. بعد درحالی که صدای اونو قطع کردین اونو چندبار نگاه کنین و روی زبون بدن خود تمرکز کنین.

خیلی از آدما به طور طبیعی موقع سخنرانی جذبه و گیرایی لازم رو دارن، ولی بقیه واسه جذابیت بخشیدن به سخنرانی خود، باید روی زبون بدن شون کار کنن.

برگرفته از: newdirectionsconsulting

 ۴۰۰۰تومن