رکود تورمی چیه و چه تاثیری بر اقتصاد داره؟ 

خطر غیرسیستماتیک رو «خطر مشخص»، «خطر قابل پخش» یا «خطر پسمانده» هم می گن. این خطر یکی از شکلای مختلف خطر سرمایه گذاریه و در شرکت یا صنعتی که در اون سرمایه گذاری می کنین هست. خطر غیرسیستماتیک رو می تونین از راه جور واجور سازی کم کنین. خطر غیرسیستماتیک به اخبار مربوط می شه. اخباری که مختص یک سهم خاصه؛ مثلا وقتی کارکنان شرکتی که شما در اون سرمایه گذاری کردین اعتصاب می کنن.

خطر سیستماتیک رو «خطر بازار» یا «خطر غیرقابل پخش» هم می خونن. این خطر به کل بازار یا کمه کم بخشی از اون مربوط می شه. این خطر که ناپایداری هم نامیده می شه، نوسانات روزانه بازار و اثر اون روی قیمت سهام رو شامل می شه. ناپایداری یک ملاک ریسکه. معیاری که ویژگیا یا «ایجاد و خو »ی سرمایه گذاری رو سبک و سنگین میکنه، نه دلیل این ویژگیا رو. در این مقاله مطالب بیشتری درباره خطر سیستماتیک و غیرسیستماتیک یاد می گیرین.

 

دلیل اینکه مردم از سهام پول در میارن، همین حرکتا و نوسانات بازار هستن. ناپایداری واسه کسب سود ضروریه. هرچه سرمایه گذاری شما بی ثبات تر باشه، احتمال بیشتری هست که شرایط اون به شکل یهویی بهتر یا بدتر شه.

میزان سود بانکی(بهره)، رکود و جنگ همه می تونن دلایلی واسه خطر سیستماتیک باشن. چون که همه این موارد روی تموم بازار اثر می ذارن و جور واجور سازی روی اونا تأثیری نمی ذاره. خطر سیستماتیک رو می تونین از راه پوشش خطر کم کنین.

خطر سیستماتیک در تموم سرمایه گذاریا هست. اگه تورم وجود داشته باشه، می تونین در بخشایی سرمایه گذاری کنین که در برابر تورم مقاوم هستن. اگه میزان سود بالا باشه، می تونین سهام مربوط به بخش انرژی خود رو بفروشین و اوراق بهادار تازه منتشر یافته بخرین. اما اگه اقتصاد کشور مشکل داره، بهترین کار اینه که سرمایه گذاریایی پیدا کنین که از بقیه ی بازار مقاوم تر باشه. مثلا می تونین از سهام صنایع دفاعی یا راه حلای سهام روبه نابودی استفاده کنین.

ملاک ناپایداری یا خطر سیستماتیک

ملاک ناپایداری، «بتا» یا خطر سیستماتیک نام داره. این ملاک مقایسه یک سهام یا پرونده با تموم بازاره. یعنی، بتا میزان کلی خطر بازار بورس رو در مقایسه به بازار کل به ما می ده. بتا خطر بازار بورس رو با بقیه سهام مقایسه می کنه. بررسی سرمایه گذاری از حرف یونانی β واسه نشون دادن بتا استفاده می کنه. بتا در مدل قیمت گذاری داراییای سرمایه گذار (CAPM) هم استفاده می شه.

بتا با استفاده از بررسی رگرسیون محاسبه می شه. از پایه بتا یعنی رابطه میزان سود اوراق بهادار با نوسانات بازار. وقتی بتا ۱ باشه یعنی قیمت اوراق بهادار با نوسانات بازار تغییر می کنه. وقتی بتا کمتر از ۱ باشه، یعنی اوراق بهادار پایدارتر از بازار هستن. اگه بتا بالاتر از ۱ باشه، یعنی قیمت اوراق بهادار ناپایدارتر از بازاره. مثلا اگه بتا واسه سهام ۱.۲ باشه، شاید این سهام ۲۰ درصد ناپایدارتر از بازاره.

راهنمای راحت ی بتا

۱. بتای منفی

اگه بتا زیر صفر باشه، یعنی رابطه اون با بازار عکسه. احتمال وجود بتای منفی خیلی خیلی کمه. درگذشته، بعضی سرمایه گذاران باور داشتن که طلا و سهام طلا بتای منفی داره. این باور به خاطر این بود که وقتی بازار سهام نابودی داشت سهام طلا سود بیشتری به دست میاره. ولی این باور در دراز مدت غلط از آب در اومد.

۲. بتای صفر

پول نقد از پایه بتای صفر داره. یعنی، مهم نیس بازار چه تغییراتی می کنه، ارزش پول نقد همیشه ثابته. البته به شرطی که تورم وجود نداشته باشه.

۳. بتای بین صفر و یک

بتای کمتر از ۱ (و بیشتر از صفر) واسه شرکت هاییه که ناپایداری اونا کمتر از بازار باشه. بیشتر شرکتای خدماتی در این بخش هستن.

۴. بتای یک

وقتی بتا ۱ه، یعنی از ناپایداری یک شاخص به ویژه واسه اشاره به همه بازار استفاده کردیم و این شاخص رو واسه سبک سنگین کردن همه سهام و بتاهای دیگر به کار می بریم. مثلا میشه به شاخص S&P 500 اشاره کرد. اگه یک بتای سهام ۱ باشه، به اندازه و در جهت شاخص منبع حرکت می کنه. پس اگه شاخص سرمایه از S&P 500 پیروی کنه، بتای نزدیک به ۱ داره.

۵. بتای بیشتر از یک

این یعنی اینکه ناپایداری سهام بیشتر از شاخص عمومیه. خیلی از شرکتای وابسته به فناوری در بازار بورس آمریکایی Nasdaq بتای بالای ۱ دارن.

۶. بتای بیشتر از صد

این غیرممکنه، چون بتای بالای صد یعنی ناپایداری سهام، ۱۰۰ برابر بیشتر از بازاره. اگه سهامی بتای ۱۰۰ داشته باشه، با هر نابودی در بازار بورس احتمال این هست که ارزش اون سهام به صفر برسه. ممکنه در سایتای تحقیقاتی بتای بالای صد دیده باشین. در این صورت یا خطای آماری اتفاق افتاده یا بازار به خاطر کمبود نقدینگی دچار نوسانات شدید شده. سهام خارج از بازار بورس معمولا دچار این مشکل می شن. به کم پیش میاد که سهام شرکتای معروف بتای بالای ۴ داشته باشن.

چرا باید با معنی بتا آشنا باشین؟

آماده اید با سرمایه خود خطر کنین؟ خیلی از مردم این آمادگی رو ندارن. پس سرمایه گذاریایی رو انتخاب می کنن که ناپایداری کمی داشته باشه. بقیه افراد ترجیح میدن کمی بیشتر خطر کنن. چون در این صورت احتمال داره سود بیشتری به دست بیارن. واسه همین، سرمایه گذاران حتما باید معنی توان خطر پذیری رو بفهمن. سرمایه گذاران باید بدونن کدوم سرمایه گذاریا با تمایلات اونا واسه خطر پذیری متناسبه.

وقتی از بتا واسه امتحان ناپایداری استفاده می کنین، می تونین اوراق بهاداری رو پیدا کنین که با توجه به میزان خطر واسه شما مناسب تر هستن. سرمایه گذارانی که اصلا خطر پذیر نیستن باید سرمایه گذاریایی رو انتخاب کنن که بتای پایینی داره. اونایی که می خوان بیشتر خطر کنن، می تونن سهامی رو بخرن که بتای بالاتری داشته باشه.

خیلی از شرکتای دلالی بتا رو واسه تموم سهام خرید و فروشی خود محاسبه می کنن. این شرکتا نتایج محاسبات خود رو در کتاب بتا منتشر می کنن. این کتاب بتای حدسی واسه تقریبا تموم سهام قابل عرضه در بازار عمومی رو ارائه می کنه. مشکل اینجاست که بیشتر افراد به این کتابای دلالی دسترسی ندارن و محاسبه بتا حتی واسه سرمایه گذاران باتجربه هم سخته.

هشدارهایی در مورد بتا

مهم ترین اخطار در مورد استفاده از بتا به خاطر تصمیم گیری واسه سرمایه گذاری اینه که بتا یکی از امتحانای تاریخی واسه ناپایداری سهامه. اعداد بتای قدیمی یا ناپایداری تاریخی حتما نمی تونن آینده بتا یا ناپایداری رو پیش بینی کنن. یعنی، اگه بتای سهامی الان ۲ باشه، هیچ تضمینی نیس که سال دیگر این مقدار ثابت خواهد موند.

تحقیقی در مورد قابل اطمینان بودن بتای گذشته انجام شده. این تحقیق به این نتیجه رسید که بتای گذشته واسه سهام شخصی نمیتونه بتای آینده رو پیش بینی کنه. یکی از یافتهای جالب تحقیق این بود که به نظر می رسه بتا به میزان میانگین خود بازمی شه. این یعنی اینکه بتا چه بالاتر و چه پایین تر از یک باشه، ممکنه به طرف ۱ برگرده.

اخطار دوم اینه که بتا میزان خطر سیستماتیک رو نشون می ده. خطری که بازار به شکل کلی با اون روبرو شدن. درواقع، داریم سهام رو با شاخص بازار مقایسه می کنیم. این شاخص تحت اثر خطرای کلی بازار قرار داره. از طرف دیگر، بتا رو با مقایسه ناپایداری سهام با ناپایداری شاخص محاسبه می کنیم. پس بتا فقط خطر به وجود اومده به خاطر تغییرات بازار رو مورد توجه میگیره. سهام ممکنه با خطرای شخصی شرکتا هم روبرو باشن. ولی میزان بتا این خطرا رو نمی شناسه. پس، با اینکه بتا به سرمایه گذاران می گه تغییرات بازار چه تأثیری روی قیمت سهام داره، ولی به خطرای دیگری که شرکتا با اون روبرو هستن توجهی نمی کنه.Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *