تعریف واقعی شادی چیه؟ 

دانلود پایان نامه

 

اینکه واقعا شادی چیه پرسشیه که آدما قرن هاست در تقلای یافتن جواب مناسب واسه اون هستن. اما علم تازگیا بحث و بررسی درباره این سؤال رو شروع کرده. بذارین قبل اینکه ببینیم علم واسه سوالِ شادی چیه به چه پاسخی رسیده، به یک سؤال آسون تر جواب بدیم: شادی چه چیز نیس؟

 

شادی، این نیس که همیشه احساس خوبی داشته باشیم

بعضیا در این مواقع سؤالاتی مثل به این رو مطرح می کنن: « کسائی که همیشه کوکائین مصرف می کنن، افراد خوشحالی هستن؟»، اگه تنها چیزی که نیاز داریم احساس خوشحالی همیشگی باشه باید در جواب گفت بله افراد خوشحالی هستن! اما نگران نشید قصد نداریم بگیم واسه اینکه به جمع خوشحالان ملحق شید کوکائین استفاده کنین! آخرین تحقیقات علمی جواب کامل تری واسه این موضوع مطرح می کنه؛ افراد با اخلاق آروم و متعادل نسبت به کسائی که حد بالایی از شادی موقتی رو تجربه می کنن، سلامت روانی بالاتری دارن، چون مثل تموم احساساتی که تجربه می کنیم شادی کاذب هم هر اندازه به اوج برسه به همون اندازه، افت می کنه و حال بدتری رو تجربه می کنیم. از طرف دیگر معمولا هنگامی که از آدما مختلف درباره اینکه چه چیزی به زندگی شون ارزش می ده سؤال می کنیم، خیلی کم حرفی درباره ایجاد و خو و احساسات خود میزنن. آدما معمولا به چیزایی دلیل می کنن که هویت شون رو می سازه؛ چیزایی مثل شغل یا روابط شون! از طرف دیگر همین یافتهای علمی نشون می ده اگه بیشتر از حد روی سعی واسه شادی بیشتر و تجربه همیشگی حس خوب تمرکز کنین، توانایی تون واسه داشتن احساس خوب ضعیف تر می شه، بعد از این اتفاق، هیچ مقدار احساس خوب شما رو راضی نمی کنه. از طرف دیگر چیزی که شما توقع دارین یعنی همون «شادی همیشگی» از نگاه فیزیکی هم واسه بیشتر افراد ممکن نیس.

شادی ثروتمند بودن یا به دست آوردن هر چیزی که می خواهیم، نیس

هر چند با زندگی کردن زیر خط فقر، خوشحال بودن واقعا کار سختیه! اما گذشته از این، به نظر نمی رسه شادی رو هم بشه با پول خرید. تصور کنین یهو ۵۰ میلیون تومن در سال افزایش درآمد داشته باشین، قبول دارم! من هم بودم هیجان زده می شدم! اما این خوشحالی قسمتی فقط تا زمانی طول می کشه که انتظارات جدیدی هماهنگ با این بودجه ی تازه پیدا کنین. شما خوشحال شدید چون قبل از این توقعاتی داشتین که کمتر از درآمد جدید تون بود و حالا شرایط تغییر کرده. شما خوشحال تر از قبل شدید چون پیش از این نمی دونستید قراره پولدار تر شید حالا که فهمیدین خوشحال شدید وگرنه شاید قبلش هم به اندازه کافی خوشحال بودین. این شرایط درباره تموم چیزایی که هر فردی خیلی وقت در ناراحتی داشتنش بوده، صدق می کنه. درباره خونه ی جدید، اتومبیل جدید، وسایل جدید و… اما شما بهتر ازم میدونید وقتی به هرکدام از این چیزها برسیم اولش خوشحال میشیم اما بی معطلی چیز دیگری می خواهیم تا با داشتن اون چیز جدید بتونیم دوباره خوشحال بشیم. اما یک مورد استثنا هست، زمانی که پول تون رو صرف تجربه با آدمای دیگر می کنین. مثلا پول تون رو برمی دارین و به تعطیلات و سفر می روید، جایای تازه رو می ببینن و اوقات هیجان انگیز و جذابی رو با دوستان یا افراد خونواده تون می گذرونین، در این صورت به معنی واقعی خوشحال تر هستین. اما چه می شه کرد، خیلی کم افراد این شادیا رو به کسب ثروتای بادآورده ترجیح میدن.

این مطلب مشابه را هم بخوانید :   پایان نامه ارشد رایگان دربارهیادگیری الکترونیک، دانشجویان، عوامل موثر، پیشرفت تحصیلی

شادی، مقصد پایانی نیس

ضرب المثل قدیمی «آخرش رسیدیم»، بیشتر واسه بحث شادی صادقه، هرکی به دنبال شادی باشه آخرش روزی به اون می رسه! اما برخلاف تصور عموم شادی مقصد پایانی نیس چون تموم شادیا موقتی هستن. مگه اینکه شما ژنتیکی فرد خوش شانسی باشین یا طبیعت شادی داشته باشین، چیزی که مهمه خوشحال ماندن و حفظ باقی موندن احساس شادی درون شماس که سعی زیادی می خواد.

بیشتر تکنیکای ایجاد شده واسه خوشحال بودن، مثل یادداشتای سپاسگزاری، واسه اینه که خوشحال بودن جزو عادات ما باشه پس می تونین واسه همه اتفاقات، یادداشت شکرگزاری بنویسین. نه تنها واسه یک اتفاق، بلکه واسه تموم رویدادهای زندگی تون حتی اونا که مدت کوتاهی خوشحال تون کرده مثل ازدواج یا پیشرفت کردن، چون تموم این خوشحالیا بعد از اینکه به اونا برسیم از بین می رن.

پس واقعا شادی چیه

تحقیقات نشون می ده، شادی کل کیفیت دو احساس داخلی ماست، یکی حس رضایت ما (مثلا وقتی معنای واقعی کار یا عملکردمون رو درک می کنیم) و دیگری کیفیت احساسات خوبیه که در طول زندگی دریافت می کنیم، که هردوی اینا باعث شادی می شن و هردو پدیده های تقریبا پایداری در زندگی هر فرد هستن. زندگی ما ممکنه تغییر کنه و اخلاق ما شاید همیشه در نوسان باشه، اما احساس شادی به شکل ژنتیکی پایدارتر از هر حس دیگری عمل می کنه. پس خبر خوب اینه که با سعی همیشگی میشه در این مورد تعادل برقرار کرد.

بیایید به این قضیه هم مثل تنظیم وزن مون فکر کنیم: اگه هر چیزی که نیاز دارین بخورین و فعالیت تون در حد نیاز باشه، بدن تون در یک وزن مشخص، ثابت می مونه. حالا اگه کمتر از نیاز بدن تون غذا بخورین و بیشتر ورزش کنین، خوب وزن تون بر همین پایه تنظیم می شه. در صورتی که رژیم غذایی یا برنامه ورزشی تازه شما به بخشی از زندگی روزمره تون تبدیل شه، وزن بدن تون در وضعیت جدید ثابت می مونه و کم و زیاد نمی شه اما اگه دوباره شروع کنین به خوردن و ورزش کردن طبق برنامه قبلی، سرجای اول تون برمی گردید. خوب شادی هم همین طوره.

شما توانایی این رو دارین که کیفیت، چگونگی و میزان شادی تون رو در اختیار خودتون بگیرین و عملکردی متناسب با اون داشته باشین. می تونین عاداتی بلندمدت در زندگی تون بسازین، عاداتی که زندگی و روزهای رضایت بخش تر، کامل تر و شادتری رو واسه تون به ارمغان بیارن.

برگرفته از: happify

 ۶۰۰۰تومن