پیام عجیب سایپا به مشتریان رنو ساندرو؛ تا ساخت قطعات تولید داخل منتظر باشید

این روزا جاده مخصوص به عنوان قلب صنعت خودروسازی در کشور تماشاگر ماجراهای بسیاریه. مشتریان منتظر تحویل خودروهای ثبت نامی خود به هر دری میزنن تا قبل از اعلام قیمتای جدید، خبری از شرایط تحویل خودرو مورد نظر خود بگیرن و خیلی از آدمایی که خود رو ضعیف در تامین هزینه لازم واسه پرداخت قیمتای جدید می بینن هم به صف مشتریان انصرافی پیوسته ان و در حال دوندگی واسه دریافت مبالغ پرداختی خود هستن که خیلی هم خیلی راحت انجام نمی شه، در این مورد ماجرای تحویل رنو ساندرو سایپا سخت تر از بقیه خودروها به نظر می رسه.

در این شرایط به دلیل برهم خوردن تبادلات تجاری بین ایران و چین، روند تامین قطعات و تولید خودروهای چینی در کشور هم با اخلال مواجه شده و بانک ایرونی چینی واسطه در این مورد هم در تازه ترین بیانیه خود از محال بودن تبادلات مالی مربوط به خودروسازی تا اردیبهشت ماه سال آینده خبر داده. مشکلات مشابهی هم با دو طرف اروپایی هست و بر خلاف آمادگی رنو واسه ارسال قطعات یدکی به ایران، مسئله تبادلات مالی و نبود همکاری شرکتای حمل و نقل واسه حمل قطعات به ایران باعث بروز مشکلاتی شده.

رنو ساندرو سایپا

در اینجور شرایطی اما ماجرای تولید ساندرو و تندر ۹۰ مونتاژی پارس خودرو به داستانای هزار و یکشب تبدیل شده و سایپا که یه چند وقت پیش خبر از جایگزینی این اجناس با پراید و تیبا داده بود، حالا تصمیم گرفته تا بعضی از مشتریان رو تا زمان داخلی سازی قطعات لازم، معطل نگه داره. در این رابطه پیامکی به ثبت نام کنندگان اجناس رنو فرستاده شده که متن اون به توضیح تصویر ذیله.

بر این پایه انگار سایپا از تامین قطعات اصلی ساخت رنو نا امید شده و می خواد تا کسری خودروهای موجود خود رو به روش تولید داخل مرتفع کنه، اما این روند زمان بره و از طرف دیگه مشتریائی که این خودروها رو به عنوان کالاهایی با کیفیت مورد توجه داشتن، حال ممکنه با خودروهایی ایرانیزه مواجه شن.

از طرف دیگه وضعیت واسه مشتریائی که این اس ام اس نا امید کننده رو دریافت نکرده ان، به مراتب بدتره. چون که ایشون شاید در گروه ثبت نام کنندگان مازاد ظرفیت قرار می گیرن که خودرویی واسه تحویل براشون وجود ندارن و ناچار به انتخاب خودروهای دیگه از سبد اجناس سایپا یا انصراف هستن. باحال تر اینکه مهندس سروش، مدیرعامل جدید سایپا چند هفته قبل هم جهت با ارائه توضیحات به مشتریان منتظر تحویل رنو ساندرو و تندر ۹۰ اینطور گفته بودن:

"مدیر عامل جدید سایپا با اعلام اینکه واسه حفظ منافع مشتریان طرحی رو واسه تأمین قطعات ساندرو پیش بینی کردیم، اضافه کرد: هنوز این طرح به جمع بندی نرسیده البته اگه به نتیجه نرسیم خودروهای دیگه رو جانشین این محصول می کنیم. مدیرعامل سایپا در جواب به این سوال که به چه دلیل شرکت با در نظر گرفتن تعهدات خود، پیش بینی لازم رو واسه تأمین قطعات انجام نداده، گفت: ثبت نام های این خودرو همه واسه قبل از اردیبهشت ۹۷ه. رنو در دوره قبل با وجود تحریما از کشور خارج نشد و به خاطر همین دوستان هم فکر میکردن که این بار هم به تعهدات خود معتقد بوده و از کشور خارج نمی شه."

با این اوصاف مشخص نیس که باید تقصیر ایجاد وضعیت موجود و ضرر و زیان مشتریان رو متوجه خوشبینی مدیران سایپا دونست یا اونو به حساب بدقولی فرانسویا گذاشت اما هرآنچه که باشه حالا مشتریان یا باید رنوهای مجهز به قطعات داخلی رو با قیمت بیشتر بخرن و یا باید به سراغ پراید تیباهایی برن که با قیمت بیشتری نسبت به سال گذشته در اختیارشون قرار می گیره و در هر دو صورت بعیده رضایت مشتریائی که ماه ها منتظر مونده ان، تامین شه.

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *