تیر ۲۲, ۱۳۹۹

ویندوز و OS X: نگاهی بر چند تفاوت بزرگ دنیای کامپیوترهای شخصی و مک

اپل و مایکروسافت از بزرگترین شرکتای «ساکن سیلیکون» ولی هستن که در ده های انتهایی قرن بیستم با هم وارد کارزاری شدن که هنوزم پایان نیافته و نمیشه برنده ای مشخص براش تعیین کرد، چون که هر کدوم از اونا دارای چندین نقطه ضعف و قدرت هستن.

در اول کار استیو جابز ایده های بسیاری واسه مک داشت اما بعضی تصمیمات غلط اش، باعث شد تا مک اونطور که باید و شاید بالاترین درجه نگیره. در آنسوی ماجرا بیل گیتس ولی ایده های بهتری واسه تجاری کردن ویندوز در سر می پرورداند و همینطوری تونست علاوه بر تبدیل شدن به ثروتمندترین مرد جهان، ویندوز رو به دست کاربران خیلی بیشتری برسونه.

در هر حال، جنگی که از تلاش واسه کسب بازار بیشتر واسه کامپیوترای خونگی و اداری شروع شد حالا به دستگاه های هیبریدی و تبلتا کشیده شده و مشخص نیس مرحله بعدی واسه اون چیه. بیایید نگاهی داشته باشیم بر همین موارد و تفاوتای مهمی که میان اجناس مایکروسافت و اپل دیده می شه. با سایت ما همراه باشین.

اپل به طراحی اش می نازد…

سال هاست که اجناس اپل با ظاهری قشنگتر به دست مصرف کنندگان می رسن. پس از برگشت جابز به این شرکت، همین طراحی بود که ناجی اپل شد.

این شرکت چند سال روی طراحی هر محصول کار کرده و تلاش می کنه اونو به یه تکامل برسونه. با گذشت زمان و با کامل تر شدن دستگاه ها، به جزییات توجه خاصی می شه و حتی قطعات داخلی دستگاه که به شکل عادی در برابر دیدگان کاربر قرار نمی گیرن هم به زیبایی چینش گشته ان.


مایکروسافت در حال پیشرفت طراحیست

شرکت ساکن ردموند ولی در سالای گذشته محصولی به نام سرفس رو در چنته داشته که این دستگاه هیبریدی هم با گذشت زمان بسیار بهتر از پیش شده. سرفس از همون اول کار از راه رسیده بود تا جانشین لپ تاپا شه. در واقع این وعده ای بوده که مایکروسافت از روز اول معرفی اینجور دستگاه هایی داده و حالا در آخر سرفس پرو ۴ تونسته اینجور وعده ای رو به شکلی پویا عملی کنه.

از طرف دیگه، مایکروسافت در مهر ماه امسال اولین لپ تاپ خود رو پیشرفت داد؛ یه کامپیوتر شخصی بسیار قشنگتر و قابل حمل که قیمت اون از ۱۵۰۰ دلار شروع شده و خود مایکروسافت خبر میده که دو برابر سریع تر از مک بوک پروی اپله.

همونجوری که گفتیم اپل در بحث طراحی پیشتازه اما مایکروسافت تازگیا تلاشای بسیاری کرده و در این وادی به اهالی ساکن کوپرتینو نزدیک شده و همین تلاشای مایکروسافت باعث گشته ان تا شرکای سخت افزاری اش مثل دل، لنوو و ایسوس هم سسعی کنن تا کامپیوترای زیباتری بوجود بیارن.

البته باید خاطر نشون کرد که هنوزم میشه لپ تاپای ویندوزی با طراحی بسیار بدی رو از طرف سازندگان جور واجور شناخته شده و نشده در ویترین فروشگاه ها دید ولی با این حال، خود مایکروسافت و شرکای اصلی و بزرگش تلاش می کنن تا به امر طراحی اهمیت بیشتری بدن.


کامپیوترای مک گران تر از نمونه های ویندوزی هستن

معمولا، کامپیوترای مک گران تر از کامپیوترای ویندوزی هستن. در خیلی از مواقع سخت افزار به کار رفته در کامپیوتر مک همسان یا ضعیف تر از نمونه ویندوزیه اما با اینحال، گران تر به فروش می رسه.

اگه لپ تاپای لوکس ویندوزی مثل سرفس بوک یا لپ تاپای گیمینک رو در نظر نگیریم، معمولا کاربران می تونن با صرف بودجه ای ۵۰۰ دلاری به یه لپ تاپ ویندوزی مناسب دست پیدا کنن. این در حالیه که قیمت مک بوک ایر اپل از ۹۰۰ دلار شروع می شه، اونم واسه نسخه ۱۱ اینچی.


ویندوز واسه گیمرها انتخاب بهتریه

کامپیوترای شخصی ویندوزی توانایی سفارشی شدن به شکل بسیار بهتری رو دارن و به خاطر همین، گیمرهای حرفه ای بهتر می دونن از یه PC واسه انجام بازی هاشون استفاده کنن.

گیمرها معمولا به سخت افزار به کار رفته در دستگاهشان بسیار حساسند و تلاش می کنن تا همیشه پردازشگر گرافیکی، رم و یه سریای دیگه از سخت افزارها رو پیشرفت بدن.

این در حالیه که در کامپیوترای مک، معمولا نمیشه به آسونی سخت افزار رو پیشرفت داد. در بیشتر موارد تنها راه داشتن یه مک قوی، خریدن نسخه جدید و گرون اون هستش.

از همه اینا مهم تر، با اینکه حالا بعضی بازیای مهم واسه OS X هم عرضه می شن ولی هنوز این سیستم عامل در برابر ویندوز حرفی واسه گفتن نداره، چون که بیشتر عنوانای مهم رو میشه در ویندوز یافت تا OS X.


کامپیوترای مک پشتیبانی بهتری دارن

اگه واسه مک شما مشکلی پیش بیاد و در مکانی زندگی کنین که به یه اپل استور دسترسی داشته باشین، قادر هستین واسه بردن کامپیوتر خود به این فروشگاه وقت قبلی گرفته و بعد دستگاه مشکل دار رو به اپل استور ببرین.

اگه اپل استور بتونه مشکل شما رو درجا و در واقع تو یه جلسه حل کنه، معمولا هزینه ای هم از شما دریافت نمیشه.

این در حالیه که مایکروسافت هم از فروشگاه های فیزیکی برخورداره و می تونین لپ تاپ ویندوزی خود رو به اونجا برده و سوالات مورد نظرتون رو از کارکنان Answer Desk سوال کنین. فروشگاه های مایکروسافت هم سرویسایی عالی ارائه میدن اما برعکس اپل، مایکروسافت خودش در بیشتر موارد سازنده سخت افزار نیس.

بر همین پایه کارکنان مایکروسافت استور معمولا قادر به حل کردن مشکلات سخت افزاری نیستن و باید کامپیوتر شما رو واسه سازنده اصلی ارسال کنن. این در حالیه که تعداد خود مایکروسافت استورا هم بسیار کمتر از اپل استورهاست و این شرکت تازگیا به اهمیت بالای داشتن فروشگاه های فیزیکی پی برده.


مک در برابر ویروسا و نرم افزارهای داغون کننده ایمن تر است

شرکت امنیتی AVG می نویسه: «از اونجایی که کامپیوترای مک کمتری نسبت به رایانه های ویندوزی وجود دارن، در نتیجه مک کمتر مورد هدف ویروس نویسان و هکرها قرار میگیره.»

این مورد ولی در حال تغییر کردنه. همین شرکت خاطر نشون می کنه که در سالای گذشته تماشاگر اون بوده که ویروسای نوشته شده واسه کامپیوترای مک هم افزایش بالایی داشتن.

این وسط البته خود اپل میگه که از یه سیستم رمزگذاری جدید در OS X ال کاپیتان استفاده کرده تا به ایمن موندن کامپیوتر کمک بیشتری کنه.

با این حال ولی MacWorld گزارش میده که به دلیل ساخته شدن سیستم عامل اپل بر بستر Unix، پلتفرم OS X به شکل ذاتی ایمن تر از ویندوزه.


دو سیستم عامل ظاهری به طور کامل متفاوت از هم دارن

ویندوز ۱۰ مایکروسافت با OS X اپل ظاهری به طور کامل متفاوت از هم دارن.

در تازه ترین نسخه ویندوز، مایکروسافت کوشیده تا کاربری آسون از ویندوز ۷ و تعامل مناسب با نمایشگرای تاچ در ویندوز ۸ رو به نسخه گذشته همین پلتفرم بیاره و به واقع میشه گفت که به طور کامل هم موفق بوده.

کلا، مایکروسافت ایده مناسبی رو دنبال کرده و کاربر می تونه در لپ تاپ خود حالت دسکتاپ رو تجربه کرده و در نمایشگرهای تاچ به سراغ حالت تبلت بره.

اما Mac OS X ظاهری یکدست و ساده تر داره. از شلوغی خبری نیس. در آخر شما یه دسکتاپ در برابر خود دارین که نواری از اپلیکیشنای دلخواه رو میشه در پایین اون دید و در بالای نمایشگر هم یه نوار وظیفه ساده رو می بینین که هر دو مورد یاد شده می تونن در آخرین نسخه از OS X موسوم به ال کاپیتان، در وقتی که احتیاجی به اونا وجود نداره از دید شما مخفی شن.


کامپیوترای شخصی انتخابای بیشتری به شما میدن

کامپیوترای ویندوزی سازندگان بسیاری دارن. در نتیجه شمائید که می تونین از بین برنده های جور واجور و مورد علاقه تون، بهترین رو انتخاب کنین.

با اینکه در سالای گذشته مایکروسافت تلاش کرده وارد بازی سخت افزار شه و حالا هم اولین لپ تاپش رو واسه فروش قرار داده اما با این حال، هنوزم بیشتر کامپیوترای ویندوزی به دست اچ پی، ایسر، لنوو و دل پیشرفته و فروخته می شن. همین موضوع واسه آدمایی که میخوان دستگاهی ویندوزی داشته باشن خبر بسیار خوبیه چون که هر سازنده طوری که دوست داره دستگاه رو طراحی کرده و سخت افزارهای مورد نظرش رو در اون قرار میده. در نتیجه انتخاب یه لپ تاپ یا کامپیوتر ویندوزی با هر بودجه ای آسونه.

از طرف دیگه با ویندوز ۱۰، مایکروسافت تلاش کرد تا یه پلتفرم نرم افزاری یکتا طراحی کنه که روی همه دستگاه هاش قرار بگیره؛ از کامپیوترای شخصی گرفته تا تبلت، تلفن هوشمند و حتی محصولی آینده نگرانه مثل هولولنز.

اپل هم سخت افزار مک رو پیشرفت میده و هم نرم افزارش رو. در نتیجه کاربر فقط چند انتخاب در برابر خود داره.

با این همه، اگه واقعا کاربری حرفه ای هستن و می تونین یه کامپیوتر شخصی رو با قطعات انتخابی خودتون از پایه بسازین، حتما به سیستم عامل ویندوز نیاز دارین اما اگه کمی اهل خطر کردن و سختی کشیدن هستین، می تونین «هکینتاش» رو هم روی سیستم تازه خود نصب کنین که در این راه با مشکلات بسیاری رو به رو میشین اما این شدنیه.


بعضی کامپیوترای ویندوزی نمایشگر لمسی دارن

از زمان عرضه ویندوز ۸، مایکروسافت تلاش کرده تا به کاربران بقبولونه که آینده پردازش کامپیوتری در صفحات لمسی خلاصه می شه. حال ویندوز ده هم بر همین مهم، تمرکزی خاص کرده و واسه همینه که امروزه خیلی از رایانه های مجهز به ویندوز ۱۰ دارای نمایشگرهای لمسی هم شدن.

در طرف مقابل، اپل حالا اقرار می کنه که آیپد پرو می تونه واسه خیلی از کاربران جانشین لپ تاپ هاشون شه اما با این حال، حالا هیچکدام از مکا به نمایشگرهای لمسی مجهز نشده ان. اپل هم اینکه اشاره میکنه که نمایشگرهای لمسی هیچوقت به پلتفرم  OS X راه نخوان یافت.


کلیدهای میانبر در دو سیستم عامل به طور کامل متفاوت هستن

کاربر هر کدوم از پلتفرمای ویندوز یا OS X که باشین، در زمان هجرت به دیگری سختیای بسیاری خواهید کشید. یکی از این سختیا، عادت کردن به کلیدای میانبر یا شورتکات در سیستم عامل انتخابی جدیدتونه.

حتی آسونترین کارا، مثل ثبت یه اسکرین شات هم به طور کامل متفاوت هستن. مثلا در سیستم عامل مایکروسافت شما واسه ثبت یه اسکرین شات باید کلید ویندوز و بعد Print Screen رو فشرده و بعد تو یه اپلیکیشن جانبی مثل Paint، چیزی که به ثبت رسیده رو بازیابی کنین اما همین امر به شکلی بسیار ساده تر در مک قابل انجامه. کافیه کلیدهای Command، Shift و شماره ۴ رو فشرده تا تصویری که انتخاب می کنین ثبت شده و روی دسکتاپ شما قرار گیرد.


آیفون و مک بهترین هماهنگی رو با هم دارن

اپل، آیفون و مک رو پیشرفت میده و پس از iOS 8، هماهنگی میون این دو محصول به شکل شایان ذکری زیاد شده.

می تونین از راه کامپیوتر خود به پیام هاتون جواب بدین و این وسط اگه حتی صاحب یه ایپد هستین، پیامای خود رو در اون گجت هم می تونین ببینین.

از بقیه قابلیتای جذاب آیفون و مک، میشه به Airdrop اشاره کرد که به شما اجازه میده به سرعت اسناد، تصاویر یا فایلای مورد نظر خود رو بین دستگاه های جور واجور خود و یا آشنایانتان انتقال بدین. از طرفی «Handoff» به شما اجازه میده تا لینکی رو در مرورگر موبایل خود گشوده و بعد اونو در مرورگر مک تماشا کنین.

اگه با آیفون کار می کنین و کامپیوتری ویندوزی دارین، واسه انجام انتقالات نیاز به نصب iTunes دارین و البته هیچکدام از قابلیتای یاد شده هم موجود نیستن.


یه انتخاب خوب: اجرای ویندوز در مک

مک قادر به اجرای ویندوز از راه ماشینای مجازی یا مستقیما از روی خود دستگاهه.

در پلتفرم OS X، برنامه ای به شکل پیشفرض به نام Boot Camp نصب شده که به شما اجازه میده ویندوز رو روی مک خود نصب کنین. البته واسه نصب ویندوز در مک دست کم به پنجاه گیگابایت فضای ذخیره سازی نیاز دارین. قادر هستین از فضای خالی که در حافظه اصلی دستگاه خود دارین، مقدار مورد نظر رو واسه ویندوز در نظر بگیرین و بعد اقدام به نصب فایل ISO ویندوز کنین.