تیر ۲۲, ۱۳۹۹

شرکت های سازنده هدفون چگونه خود را با تغییر و تحولات تازه دنیای تکنولوژی همراه می کنند؟

دنیای هدفونا آماده یه تغییر کامله. اینطور که بارها گفته شده، اپل تصمیم داره درگاه ۳.۵ میلیمتری هدفون رو از تلفن هوشمند محبوب خود حذف کنه و اینتل از طرف دیگه، مشغول بهینه سازی درگاه USB-C هستش تا اونو واسه اجرای نقش یه اتصال صوتی آماده و در آخر جانشین درگاه ۳.۵ میلیمتری هدفون در موبایلای اندرویدی و لپ تاپا کنه. این در حالیه که همین حالا، بعضی موبایلا از USB-C به جای درگاه هدفون قدیمی استفاده می کنن.

تازگیاً ولی میشه دید که هدفونای مجهز به درگاه لایتنینگ و USB-C کم کم در حال بیشتر شدن هستن. اما نکته چیه؟ شکل و شمایل وصل کردن هدفونا به وسایل دیجیتالی در حال تغییر بوده و اپل در کنار یه سریای دیگه از شرکتای سازنده موبایل، در حال پیش بردن این تغییرند.

از طرف دیگه، این تغییریه که شرکتای سازنده هدفون، واسه باقی موندن در راه کسب درآمد خود مجبور به همراه شدن با اون هستن و سوال اینجاس که نظر اونا در مورد این دگرسویی یهویی چیه.

این وسط ولی انگار اونا هم علاقه مند از راه رسیدن این تغییر هستن چون که مدیران خیلی از برنده های شناخته شده، اقرار دارن که تا آخر عمر جک ۳.۵ میلیمتری چیزی باقی نمونده. نه فقط هیچ کدوم از این موضوع وحشت نکرده ان، بلکه خیلی از اونا واسه موج درخواست خریداران هدفونای جدید، هیجان زده هم هستن.

هدفونا پس از این تغییر چه ظاهری پیدا می کنن

اینطور که پیداست، جهان هدفونا قراره دو بخشی شه. یه بخش با اتصال لایتنینگ همراه می شن و بخش دیگری هم به سراغ USB-C می رن. این در حالیه که هنوز مشتریان زیادی هم واسه استاندارد عادی الان هست چون که وسایل اندرویدی و هم اینکه ویندوزی، اجباری ندارن که به سرعت از USB-C واسه این منظور بهره بگیرن.

این وسط، دو راه دیگه واسه کاربران هست. راه اولی که در آخر رو به شکست میره، به کار گیری دانگل یا همون مبدل واسه به کار گیری هدفونای قدیمی تره. اینطوری که یه طرف مبدل همون رابطه استاندارد ۳.۵ میلیمتری رو داره و سمت دیگش، اتصالی میشه که دستگاه شما نیاز داره؛ چه لایتنینگ و چه USB-C.

الان هم مشخص نیس که اپل اینجور مبدلی رو به همراه آیفون بعدی اش ارائه میده یا خیر.

راه بعدی، به کار گیری هدفون هاییه که میشه کابلای مختلفی رو به اونا وصل کرد. در این صورت می تونین بعداً براساس نیاز خود، کابلی که می خواین رو خریداری کرده و اونو به هدفون تون وصل کنین.

به کار گیری هدفونای بلوتوث چند برابر می شه

با اتفاق افتادن اتفاقی که در انتظارش هستیم، بیشتر کاربران بهتر می دونن تا به جای به کار گیری مبدل و محروم کردن خود به شکل همزمان از گوش دادن موسیقی و شارژ دستگاه، به سراغ خرید هدفونایی بلوتوث برن. «سم پَشل»، مدیر ارشد تجاری شرکت Skullcandy میگه: «این تغییر هم واسه ما بزرگه و هم واسه مشتریانمان. شدیداً باور داریم که این اتفاق موجب می شه تا کاربران دوباره مجبور شن یه هدفون تازه طبق نیاز خود بخرن. این خرید، تمایل زیادی به طرف هدفونای بلوتوث داره.»

این وسط بعضی از شرکتا هم به طرف پیشرفت هدفونایی هیبریدی روی آورده ان تا کاربر هم بتونه از اونا به شکل بی سیم استفاده کنه و هم با سیم.

افزایش کیفیت چقدر حقیقت داره؟

بیشتر افراد توقع دارن که هدفونای بلوتوث با گذشت زمان بهتر و بهتر شن اما اگه یکی از اونا رو مورد استفاده قرار داده باشین، میدونید که عمر باتری اونا یکی از مسائل خیلی با اهمیته که شما رو درگیر خود می کنه. از طرفی، همیشه باید درگیر اتصال اونا به گجت خود باشین.

مردم باور دارن که با حذف درگاه و جک هدفون، می تونن کیفیت صدای بالاتری رو تجربه کنن. مسئله اینجاس که درگاه لایتنینگ و USB-C درب رو روی کیفیت بالاتر می گشایند، اما اینجور کیفیتی رو باید در هدفونای گران تر طلب کرد.

امروزه، بیشتر مردم از راه موبایل به موسیقی گوش میدن. درون موبایل هوشمند شما یه مبدل دیجیتال به آنالوگ (DAC) به همراه تقویت کننده (amp) هست که این دو هرچقدر از کیفیت بالاتری بهره مند باشن، موسیقی مورد نظرتون رو به شکل بهتری خواهید شنید.

نکته اینجاس که هنوز این دو بخش یاد شده در تلفنای هوشمند پیشرفت چشم گیری نداشتن. البته بعضی از موبایلا، این نکته رو در مرکز توجه قرار دادن. مثلا، ال جی سال پیش در V10 این موضوع رو در برابر بهبود کرد.

shutterstock_348317801-w800

در هر صورت، مسئله اینجاس که درگاه لایتنینگ و USB-C به شکل جادویی نمی تونن کیفیت صدای بالایی رو واسه کاربر به ارمغان بیارن. موبایلای ارزون، از قطعات ارزانی تشکیل شدن و DACای ارزون هم کیفیت صدای پایینی ارائه میدن. دونستن این موضوع لازمه تا بعداً در صورت خرید یه هدفون لایتنینگ یا USB-C گرون، تعجب نکنین که به چه دلیل کیفیت صدا فرقی با گذشته نداره.

با این حال، در آینده این روند هم تغییر می کنه و کیفیت قطعات موبایلا به دلیل اجباری که هست، بالاتر میره و میشه با به کار گیری هدفونای گران تر، تغییر کیفیت رو لمس کرد.

این وسط بعضی اتفاقات هم رخ میده که باید نگاهی به اونا هم داشت.

  • قمیت متوسط هدفونا افزایش پیدا می کنه

Beats با اجناس گران خود موجب شد تا کاربران به پرداخت مبالغ بیشتر واسه خرید یه هدفون عادت کنن و حالا تموم سازندگان این وسایل، در حال سود بردن از رشد قیمتا هستن. این در حالیه که کاربران اگه یه هدفون مجهز به اتصال بلوتوث بخوان، باید هزینه بیشتری رو صرف کنن.

«کال ولتون»، مدیر عامل «V-Moda» میگه: «قیمت هدفونا افزایش داره، اما هزینهامون هم بالاتر میره. تنها هزینه ساخت هدفون در میان نیس، بلکه باید به مهندسی اونم توجه داشت. بیشتر مردم توجهی به هزینه هایی که در این بخش می شه نمی کنن.»

  • USB-C می خواد همین مشکل رو حل کنه

در اول مقاله گفتیم که اینتل در حال بهینه سازی USB-C واسه اتصال صوتیه. این شرکت می خواد امکان انتقال صدای آنالوگ با USB-C رو جفت و جور آورد. همین ویژگی به سازندگان هدفون این انتخاب رو میده تا بتونن قید DAC و تقویت کننده استفاده شده در خود موبایل رو زده و یا به همون روش قدیمی از منابع موبایل بهره گیرند. حتماً هدفونایی که راه دوم رو انتخاب کنن، ارزون تر هستن.

مشکل اینجاس که هنوز کارایی این روش تجاری نشده. از طرف دیگه شرکتای هدفون ساز علاقه مند هستن تا اندروید سازان بیشتری از USB-C بهره گیرند.

  • مردم به دنبال هدفونایی مناسب هستن، نه عالی

پیشرفت دهندگان هدستا خوب متوجه هستن بیشتر آدمایی که به سراغ خرید هدفون میان، کاربرانی حرفه ای در مورد تولید موسیقی نیستن. پس دلیلی هم نداره بخوان هزینه بسیار زیادی رو صرف خرید یکی از وسایل شون بکنن. بیشتر کاربران همین حالا از سرویسای استریم موسیقی استفاده می کنن که کیفیت جالبی رو ارائه نمی دن.

به چه دلیل جک هدفون حذف می شه؟

با در نظر گرفتن مواردی که در بالا به اونا پرداختیم، دوباره این دیدگاه مطرح می شه که در خیلی از موارد، کیفیت تغییری نداره. پس به چه دلیل شرکتا باید قدم در راه حذف یه استاندارد بردارن؟

الان میشه به ویژگی ANC یا لغو نویز فعال اشاره داشت. از طرف دیگه، کلا میشه در آینده ای نزدیک انتظار حضور قابلیتای هوشمند رو هم در هدفونا داشت. «هدفون هوشمند»؛ این عنوانیه که به فروش اینجور کالاهایی در آینده کمک بسیاری می کنه. واقعا هم این ویژگی می تونه تا حد زیادی به درد بخور باشه. مثلا، هدفون شما وقتی که به دستگاهی متصله، می تونه بفهمه که شما کجا هستین و بر همون پایه، چگونگی پخش صدا رو بهینه کنه.

به چه دلیل اپل می خواد درگاه ۳.۵ میلیمتری رو حذف کنه؟

این سوالیه که از طرف یه کاربر پیش میاد. اما بهتره از دید یه شرکت هم به مسئله نگریست. باید به یاد آورد که اپل یکی از شرکتایی هستش که اکوسیستم بسته ای داره و محصولاتش رو به شکلی می سازه که با همدیگه هماهنگی لازم رو داشته باشن. در نتیجه بیشتر سخت افزار و نرم افزارهایی که از طرف همین شرکت تولید می شه با اجناس طراحی شده به دست خودش بهترین کارکرد رو دارن.

لایتنینگ در انحصار اپله و شرکتایی که دست به پیشرفت اینجور هدفونایی بزنن، فقطً این اجناس رو واسه وسایل پیشرفته به دست اپل میسازن. واسه پیشرفت و ساخت هدفونای لایتنینگ، سازندگان هدفون مجبور به به کار گیری قطعات الکتریکی جداگونه و اختصاصی هم هستن که همین موضوع هزینه ساختشان رو بالاتر می بره و یکی از دلیلای قیمت گران اینجور هدفونایی همین مسئله س.

در کنار همه اینا، حذف درگاه هدفون به اپل کمک می کنه تا آیفون رو به شکلی ساده تر ضدآب کنه.

شرکتای سازنده هدفون از تموم مواردی که ذکر شد خوب آگاه هستن. «سم پَشل» میگه: «تغییراتی مثل این و توجه سریع به اونا، همون چیزیه که برنده های عالی رو از برنده های خوب جدا می کنه.»

چیزی که مشخصه اینکه شرکتای سازنده هدفون، خودشون رو به شکل کامل واسه تغییری که پیش روی دنیای موبایل و بقیه گجتا قرار گرفته آماده کردن. تنها نکته ای که هنوز مشخص نیس، اینه که چه کسائی برنده واقعی این تغییر بزرگ هستن.