برند (Brand) یا نام تجاری چیست؟

برند (Brand)، نمانام یا نام تجاری‏: یه نام ، عبارت، طرح، نماد یا هر ویژگی دیگه ایه که مشخص کننده خدمات یا محصولی خاص باشه که از طریق اون از دیگر اجناس و خدمات مشابه جدا می شه.

“برند”؛ طرح، نماد یا هر ویژگی دیگه ایه که مشخص کننده خدمات یا محصولی خاص باشه!

، نام یا نمادیه که با هدف فروش اجناس یا خدمات به کار برده می شه، البته مشخصه که هدف از ایجاد یه نام تجاری یا برند، بالاتر از فروش جنسا یا خدماته.

یه نام تجاری یا برند قوی میتونه نقش راهبردی گسترده تری رو تو یه کار و کاسبی اجرا کنه. نام های تجاری علاوه بر تسلط به سهم بازارهای هدف، گزینه هایی رو واسه رشد کار و کاسبی بوجود میاره و ضمن جذب، حفظ کارکنان ماهر و مستعد ارزش خود رو در پیش ذی نفعان بهبود می بخشن.

عنوان قانونی برند، نشون تجاری و برابر فارسی کلمه برند، نمانام است.

تعریف عمومی برند

یا نمانام کلا یه سری از برداشتای ذهنی، احساسی، منطقی و برتری هاییه که مشتری نسبت به یه محصول و یا خدمات براساس نام برند اون در بین اجناس مشابه قائل می شه!

در واقع برند یه فرم معنی داره، جمع کل احساسات و برداشت هاییه که تموم مخاطبان احتمالی(مشتریان بالقوه) و مشتریان الان شما تو ذهن و قلب خود، درباره شما حس می کنن!

تداعیات ذهنی ادما از برند نسکافه
تداعیات ذهنی ادما از برند Nescafé

تداعی مفاهیم (مانند: کیفیت و سرعت ) و ایجاد رابطه با تصاویر و نمایه ها از امتیازات و فواید یه برنده که دراصطلاح به اون زبون برند می گن.

طوری کیفیت رابطه برند است که مبنای اراده کردن واسه خرید اون

تو ذهن مشتری واقع می شه!

تعریف برند از دیدگاه متخصصین تحلیل رفتار مشتری

تداعیات ذهنی ادما از برند Apple
تداعیات ذهنی ادما از برند Apple

، یعنی همون چیزیه که مخاطب یا مشتری  با دیدن، شنیدن، حس کردن و یا هرگونه ارتباطی با اون به شکل ذهنی (Conceptual)، دیداری (Visual) یا شنیداری (Verbal) اون  ویژگی های اون رو تو ذهن و قلب خود تداعی می کنه.

برند یعنی آگاهی و شناخت مشتری از محصول یا خدمات شما، برند شناختیه که مشتری آگاهانه یا ناخودآگاه هنگام خرید از محصول یا خدمات شما داره.

راهنمای بازار یابی، تبلیغات و روابط عمومی واسه مدیران؛ بری کالن

از جایگاه کسب و کار می توان گفت که نام تجاری یا برند: «هر نامیه که مستقیما به دلیل فروش جنسا یا خدمات مورد استفاده قرار می گیرد.»

نام تجاری یا برند علاوه بر یه نام، همیشه جلوه ای تصویری و چشمی مثل یه لوگو یا نشونه رو هم از خود ارائه می دهد.

یعنی برند دارای یه نماد (لوگو)، طرح، علامت تجاری (Trade Mark) و… منحصر به فرد و متمایزه، پس می توان تعریف استاندارد نام تجاری یا برند رو به صورت زیر گفت:

یک مطلب دیگر:
بوم مدل کسب و کار Apple iTunes

نام تجاری یا برند، نام یا نمادیه که با هدف فروش اجناس یا خدمات به کار برده می شه!

جلوه ای چشمی از برند

تعاریف عادی و استاندار برند (Brand):

برند احساس باطنی  ودرونی شخص درباره­ ی یه محصول، خدمت یا شرکته که به این اصطلاحا به اون تداعی ذهنی برند می گن.

برند یه احساس باطنیه، چون هممون برخلاف آخر تلاش خود واسه منطقی بودن، در آخر موجوداتی احساسی و شهودی هستیم.

برند احساس باطنی شخصه، چون در آخر از طرف افراد تعریف می­شه نه از طرف شرکت­ها، بازارها یا به اصطلاح، بیشتر­ ی مردم.هر شخصی نسخه­ ی شخصی سازی شده خود رو از برند خلق می­ کنه.در حالی که شرکت­ ها نمی­ تونن این پروسه رو کنترل کنن، اونا می­ تونن از طریق­ ی مخابره و انتقال ویژگی­ هایی که یه محصول رو از محصول دیگه مت مایز می­کنه، بر چگونگی این شخصی سازی  موثر باشن.

وقتی که تعداد کافی آدما به احساس باطنی مشابه می­ رسند، می­توان گفت که شرکت برند داره!

برندینگ چیزی بسیار بالاتر از داشتن یه لوگوه!

چیزی بیشتر از ایجاد یه نام یا لوگوی خاص و قشنگتر واسه یه مخصول یا خدمته، برندینگ یا برندسازی مسیریه که به واسطه اون مشتریان، اجناس و خدمات یه شرکت رو درک و تجربه می کنن.

نام تجاری یا برند نام نمادیه که سازمان اون رو با هدف ارزش آفرینی واسه ذی نفعان خود به کار می برد، اما مشخصه که معنی نام تجاری یا برند بالاتر از یه نام و نشون تصویریه. یه نام تجاری یا برند تشکیل شده از خیلی از عناصر مثل حکایت هایی که با اون تداعی می شن، خاطره ها و تجربیات آمیخته با این نام تو ذهن افراد، ویژگی های استفاده کنندگان، موقعیت مکانی مراکز خرید و حتی قیمته و آمیزه ای از همه این عناصر یه نام تجاری یا برند رو ایجاد می کنن. یکی از بهترین تعاریف نام تجاری از طرف grander & levy در سال ۱۹۵۵ ارائه شد:

نام تجاری یا برند نمادی پیچیده ایه که دامنه متنوعی از ایده ها و ویژگی هایی رو در بر می گیرد. نام تجاری یا برند نه فقط با به کار گیری آهنگ خود و معنی و معنی کلمه ای، بلکه مهمتر ازش به کار گیری هرعاملی که در طول زمان طوری با اون ترکیب و درجامعه به صورت هویتی اجتماعی و شناخته شده کرده یافته، با مشتری سخن می گوید.

هرچند خیلی از اندیشمندان و محققان، تصاویر دیگری رو هم بر اون اضافه ان، این تعریف از وجود نام تجاری تا الان بی حریف مونده.

محصول چیزیه که در کارخانه تولید می شه و نام تجاری یا برند اون چیزیه که مشتری خریداری می کنه!

یعنی، برند چیزی نیس که شما می­گویید، بلکه چیزیه که اونا(مشتریان)می­می گن!!

استفان کینگ (Stephan King)

برند یه جور ازمُثُل افلاطونیه، مفهومی از که از طرف جامعه واسه شناسایی طبقه­ ی خاصی از چیزها استفاده می­­شه.

واسه توضیح مُثُل افلاطون، هر وقت که ما کلمه«اسب»رو می­شنویم، موجودی باشکوه با چهار پا، دمی بلند و یالی که بر گردن عضلانی آویزانه، نشون قدرت و وقار، و این که شخصی می­تونه فاصله­های طولانی بر پشت اون سوار شه رو ترسیم می­کنیم.اسب­های جور واجور ممکنه با هم متفاوت باشن، اما در اذهان خود هنوز «اسب بودن» همه­ ی آنهارا تشخیص می­بدیم.

از جنبه­ ی دیگه به رابطه می­نگریم، وقتی که بخش­هایی که یه اسب رو می­سازند در کنار هم می­گذاریم، کل مجموعه به اندازه کافی متمایزه تا این که ما به اسب فکر کنیم، نه به گاو یا دوچرخه.

  به چه دلیل یهو بحث برند و اسمای تجاری این قدر داغ  شد؟

ایده­ ی برند دست کم به حدود ۵۰۰۰ سال قبل بر می­ شه، پس به چه دلیل حالا بحث برند و برندینگ اینجور مسئله مهمی شده؟

  واسه اینکه به همون اندازه که جامعه ما از اقتصاد بر اساس تولید انبوه  به طرف اقتصاد بر اساس سفارش­ی سازی انبوه حرکت کرده، حق انتخاب­ های خرید ما زیاد شده و چند برابر شده!

ارزش برند ها در اینه که آدم امروز از دید اطلاعات غنی و از دید زمان فقیر شده!!

در نتیجه روش­ ی قدیمی ما در  قضاوت اجناس، با مقایسه ­ی ویژگی­ها و امتیازات، دیگه کارساز و عملی نیس!

شرایط از طرف رقبایی بدتر شده که ویزگی ­های همدیگه رو به محض اینکه وارد بازار می­ شه، تقلید می­ کنن و با پیشرفت­های اتفاق افتاده در پروسه ساخت و تولید، بحث کیفیت رو به رقابت میکشن؟!!

برند، ابزاریست واسه ایجاد فرق بین شما رقبایتان!

  امروزه ما انتخاب­های خود رو بیشتر مبنی بر ویژگی­ های ظاهری قرار می­بدیم، محصول به چه شکلی به نظر می­ رسد؟ در کجا به فروش می­ رسد؟ چه آدمایی اون رو می­ خرند؟ا گر اون رو بخریم، به چه«گروه و دسته ای»می ­پیوندیم؟ هزینه و قیمت محصول، چی درباره مطلوبیت اون بیان می­ کنه؟ افراد دیگه درباره­ ی اون چی می­ می گن؟ ودر آخر، کی اون رو تولید می­ کنه؟

چون اگه بشه به سازنده اطمینان کنم، می­ توانم اون رو الآن بخرم و بعدا درباره ­ی محصول نگران شوم!!

تو یه کلام، به جای آزمایش ویژگی­ ها ومزایای اون، مقدار اعتمادی که مشتری نسبت به محصول احساس میکنه، یعنی برند اون تعیین می کنه که این محصول یا محصول دیگری رو واسه خرید انتخاب کنه!!

  • Follow

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *