برنامه آینده چین برای ساخت بلندترین، بزرگترین و صورتی ترین برج های دنیا

شرکتای طرف قرارداد با چینیا در حال طراحی واسه ساخت یه جفت برج فوق العاده مرتفع هستن، اونم برجایی که قراره به رنگ صورتی تند باشن. دو ماه بعد از اینکه عربستان سعودی برنامه اش رو واسه ساخت برج کینگدام -برجی به ارتفاع یه کیلومتر مشرف به دریای سرخ- اعلام کرد، حالا چین می خواد روی دست عربستان بلند شه.

اونا الان میخوان در شهر ووهان -بزرگترین شهر در مرکز چین- نه یکی اونم دو آسمون خراش بسازن، که هر دوی اونا حریف خاورمیانه ای شون رو میگذرونن. از امتیازات دیگه اینکه برجا روی یه جزیره ساخته می شن و با انرژیای تجدید پذیر قدرت می گیرن.

شرکت معماران چت وود، ساکن لندن، این پروژه ۱٫۲ میلیارد پوندی به نام برجای Phoenix (ققنوس) رو طراحی کرده. نتیجه مصاحبه با معماران این مجموعه باحال رو در ادامه مطلب در سایت ما بخونین تا در مورد فلسفه ساخت اون بیشتر بدونیم.

 

در چین رقابت زیادی واسه خیره کننده تر کردن هر شهر در میان بقیه اونا هست

صاحب این شرکت آقای لوری چت وود در مصاحبه ای تلفنی میگه: "در چین رقابتای زیادی بین شهرا هست که تلاش در خیره کننده ساختن خود در مقابل دیگه شهر دارن،" قرار شده چت وود و تیمش طراحی یه سازه بزرگ رو در دستور کارشون بذارن که از نمادهای بازمانده از فرهنگ چینی در کنار آرمانای آیندگان صحبت کنه. اون میگه: "اونا به دنبال بزرگ کردن ووهان روی نقشه بودن،" و طرح اصلی چند منظوره تجاری و مرکز توریستی، از نظرشون "به اندازه کافی خیره کننده نبود."

چیت وودیا که واسه طراحیای پایدار و در عین حال تخیلی شون -از جمله پل لندن که از انرژی خورشیدی قدرت میگیره- مورد تشویق هستن، واسه این پروژه انتخاب شدن.

طراحی تخیلی و پایدار پل لندن به وسیله معماران چت وود انجام شده.

این پل لندن یا London Bridgeه که از انرژی خورشیدی قدرت میگیره و مورد تشویق همگانه.

بقیه شرکتای غربی که در چین فعالیت می کنن یه راه و روش طراحی غیر تخیلی در جهت کامل سازی تاریخ و فرهنگ این کشور داشتن. برج Jin Mao در شانگهای که وقتی بلندترین ساختمون چین بود، بازتابی از معماری پاگوداای سنتی (بت کدها) است که در تناسبات و طبقات اون از عدد خوش شانسی یعنی ۸ الهام گرفته شده. در همسایگی اون، مرکز مالی جهانی شانگهای که از سال ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۳ به عنوان بلند ترین ساختمون چین میشناختنش، موفقیت کمتری در به کار گیری سمبلای چینی داشت.

یک مطلب دیگر:
افسانه های کیفیت؛ بررسی واقعیت های صنعت خودروسازی جهان

طراحی اصلی دارای پنجره گردی در نوک برج بود که وظیفه کاهش فشار باد رو رو دوش داشت اما انتقاداتی که بر علیه بازتابای ناخواسته این طراحی به خاطر مثل بودن به خورشید -در حال طلوع- روی پرچم ژاپن انجام شد، معماران رو مجبور کرد تا جای دایره رو با یه ذوزنقه عوض کنن. حالا واسه ساکنین شانگهای این ساختمون یه نماد ناخواسته (و جهانی) دیگه رو یاد بیاری می کنه: در باز کن بطری.

مرکز مالی جهانی در شانگهای، فرم اون از دایره به ذوزنقه تبدیل شد تا مثل پرچم ژاپن نباشه، اما حالا بیشتر مثل در باز کن شده.

سخته که تصور کنیم برجای Phoenix هم به سرنوشت مشابهی دچار می شن. در ظاهری سازی اونا مفهومی تر عمل شده، و واسه طراحی اونا از طیف بزرگی الهام گرفته شده (چت وود به رقص باله و تپه موریانه اشاره میکنه) که همه در این دو منار مخروطی مکمل، یکی شدن. آسمانخراشا خطوط مدرن مخصوص به خودشون رو دارن و ریشه هایی به سبک دیوار حائل که تا بالا برج رو فرا گرفته تا  تیرهای باریک فولادی بنفش رنگ شبکه ای رو فرم ببخشد. معماران این طرح می گن رنگ صورتی تند بازتابی از غروب دیدنی و زیبای منطقه س، هم اینکه اینکه گلای گوشواره (یا فوشیا که رنگ بنفش صورتی دارن) بسیار مورد علاقه لوری چت وود هستن.

برجای دوقلو و صورتی رنگ فینکس

با الهام از سبک دوتایی مثل یین و یانگ یا زن و مرد که در فرهنگ قدیمی چین وجود داشت، این برجا رو به شکل زن و مرد طراحی کردن که برج مرد انرژی لازم واسه برج زن رو تامین می کنه.

یک مطلب دیگر:
چرا ماسک و زاکربرگ در مورد آینده رباتیک اختلاف نظر دارند؟

چت وود هنوزم مفتخره که "خواسته مشتری واسه طراحی و پیشرفت سبک جدیدی از معماری که بر هویت چینی تاکید داره" رو برآورده ساخته. همونطوری که هنگام نمایش رندرای برج در ماه گذشته در سایت شون نوشتن: "به کار گیری یه جفت برج نشون دهنده عناصر دوگانه در فرهنگ چینی× در تضاده با فرمای تکی که بیشتر از عناصر غربی حساب می شن." از این رو در نظر گرفتن سبک طراحی یین و یانگ، مرد و زن در کل مجموعه بهتر از در نظر گرفتن اون در تک تک قسمتا هستش. از دید چت وود در بیشتر بخشا این معانی بیشتر از اینکه در فرم نمایان باشن، زیر سطوح برج و در کارکرد ساختمون دید شدن. فنگ (Feng) برجی که کمی بلندتر از اون یکیه، نقش مرد رو در برجهای Phoenix داره. این برج از توربین بادی، سلولای سوخت هیدروژنی و روشای هدف دار دیگری استفاده می کنه تا بتونه هوانگ (Huang) -برج زن- رو با انرژیای تجدید پذیر، به طور کامل تامین کنه.

علاوه بر این، برج فنگ در تقریبا ۱۰۰ قسمت شامل واحدای اداری، مسکونی و فروشگاه های کوچیک طراحی شده در حالی که یه کیلومتر از فضای داخلی برج هوانگ کلا به پرورش بلند ترین باغ جهان اختصاص یافته. (اینجا توانایی استفاده نگرانی ثانویه س، چون که پروژه بیشتر یه برج ایفل امروزیه تا یه سرمایه گذاری ملکی). بسته به لطف شهردار ووهان، پیشرفت دهندگان پیش بینی می کنن کلنگ زمین تا آخر امسال زده شه و ساختمون تا آخر سال ۲۰۱۸ به پایان برسه.

چت وود پیش بینی می کنه وقتی که برجای فینکس (Phoenix) کامل شن، بر چشم انداز این مرکز استان ۱۰ میلیون نفری تسلط دارن. این استان در نزدیکی تقاطع  رودخانه های یانگ تسه و هان قرار داره. اون میگه: "یکی از مراکز کنفرانسی که در این پروژه هست دارای چشم انداز طولانی سه کیلومتریه. داشتن اینجور دید بزرگی تو یه شهر بزرگ به طور کامل غیر معمولیه. اونا چیزی می خواستن که از نظر چشمی بسیار جذاب باشه." و این طرح به این خواسته جواب داده.

عملکردای طبیعت دوست در برجای فینکس در نمایی از مقطع برجا میشه دید. برج بلند تر مرد و برج کوتاه تر حکم زن رو بازی می کنه. مرد و زن در فرهنگ چینی مکمل همدیگه هستن.

با یه باغ یه کیلومتری در آسمانا هوای آسمون شهر هم بهاری می شه.

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *