تیر ۲۲, ۱۳۹۹

بررسی Halo 5: Guardians؛ همآورد اسپارتان ها

در آخر روزی فرا می رسه که عاشق میشیم، عاشق هم صحبتای مجازی مون، همانایی که همه چیز رو در موردمون می دونن اما اصلا وجود ندارن. همانایی که قراره کنترل دنیای مون رو به دست گیرند و برده شون شیم؛ در آخر عاشق شون میشیم.

هیلو ۵، داستان دنیایی رو روایت می کنه که کنترل اون تقریبا از دست آدما خارج شده و نبردهای داخلی تموم کهکشون رو از هم پاشیده س. بیگانگان از سمتی دیگه فرصت طلبی کردن و می خوان آدما رو ریشه کن کنن و این وسط بشر بازم درگیر احساسات خوده.

هیلو ۵ داستان عشق و خیانت نیس، روایت یه دلدادگی ناتموم در دل عظمت کهکشونه.

بی مقدمه و بدون تعارف، هیلو ۵ معرکه س. اگه به هیلو بازی کردن معتاد باشین و نسخه های جور واجور رو یکی پس از دیگری، بارها به اتمام رسوندین، هیلو ۵ حکم نفس تازه ای رو واسه شما داره.

مراحل جدید، داستان جدید با پیچیدگیای خاص و ده ها نکته جدید و قابل تامل که می تونه دست کم واسه یکی دو سال آینده شما رو سرگرم نگه داره. نه فقط بخش تک نفره، بلکه بخش مالتی پلیر بازی بسیار خوش ساخت و درجه یه از آب در اومده.

گان پلی هیلو، بازم بهترین تجربه ایه که میشه از یه بازی شوتر اول شخص روی کنسول داشت. هر چی قدر بخواین رقبای قدرتمندی در برابر اون بیارین، بازم هیلوه که شوتر کنسولی رو ایجاد کرده.

هم اسپارتان لاک و هم مسترچیف، ویژگیای مشابهی دارن. واقعا، جز فرق در HUD، گیم پلی این دو با همدیگه فرقی نداره و هر توانایی جدیدی که به هیلو ۵ اضافه شده، بین دو اسپارتان قوی داستان به اشتراک گذاشته شده.

اگه پیگیر اخبار بوده باشین یا هیلو ۵ رو تجربه کرده باشین، شک نداشته باشین میدونید که دلیل نمرات زیر ۹ چیه. واسه اینکه دقیقا فهمیده باشین در هیلو ۵ چه اتفاقی اتفاق می افته (به جز کلیات داستان)، باید حتما اطلاعاتی خارج از بازی به دست بیارین.

طبیعتا خط اصلی داستان رو به درستی متوجه میشین اما هیلو بدون ریشه های جانبی اش هیچ فرقی با یه بازی معمولی نداره و بازیکنان عادی که صدها صفحه رمان هیلو رو نخونده ان، هیچ کدوم از این مسائل رو نمیفهمند. پس از به اتمام رسوندن بازی، تازه می تونین با مطالعه چندین مقاله، به عمق بیشتر داستان پی ببرین.

ابهامات داستانی تقریبا تنها مشکل قابل توجه بازیه و اگه این مسئله رو در نظر نگیریم، کمپین Halo 5: Guardians فوق العاده س. به سختی میشه مشکل خاصی از اون بیرون کشید و به اون خرده گرفت.

در کل، به خاطر قابلیتای تیمی و مدل طراحی مراحل، هیلو ۵ به نسبت عناوین قبلی ساده تر شد و حتی در حالت سختی Legendary هم به اندازه گذشته سخت و رقابت برانگیز نیس. اگه دل تون واسه اعصاب خوردیای قدیم بر سر درجه سختی تنگ شده، شاید اونو در هیلو ۵ تجربه نمی کنین.

هیلو ۵ از دید داستانی یه هیلو شماره دار نیس و این مسئله رو از اول تا انتهاب بازی به روشنی حس می کنین. حتی اگه یادتون باشه، اولین باری که این عنوان در بهار ۲۰۱۳ معرفی شد، نه نامی جز هیلو داشت و نه شماره ای در برابرش قرار گرفته بود.

اما به هر حال، چی به اندازه یه هیلوی شماره دار می تونه به فروش کنسول کمک کنه؟

مسترچیف، به عنوان قهرمون اصلی سری، در چهار عنوان قبلی حضوری کامل داشته و حالا در شماره پنجم، فقط در ۳ مرحله از ۱۵ مرحله قابل بازیه!

فقط در همین سه مرحله س که می تونین پا به پای Sierra-117 در کهکشون بتازید. البته، پیچیدگیای داستانی، این حضور کمرنگ رو میخواس اما بذارین رو راست حرف دل مون رو بزنیم، ما هیلو رو به خاطر مسترچیف دوست داریم.

وقتی که به اسپارتان لاک، فرمون متوقف ساختن مسترچیف داده می شه، یکی از همرزمان اش به اون میگه: «همه از ما متنفر می شن». این جمله ساده رو میشه از بطن داستان بیرون کشید و به میل میلیونا دوست دار هیلو نسبت داد.

از همون مرحله اول که کنترل اسپارتان لاک رو به دست می گیرین، میدونید که هیچی و هیچکی نمی تونه جلودار مسترچیف باشه و هیچکی قرار نیس جای اونو پر کنه، هر چند احمقانه و ساده انگارانه س، اما مطمئنا اینجور احساسی دارین.

مشکل سخت افزاری

مطمئنا، هیلو ۵ مهم ترین انحصاری اکس باکس وان و مهم ترین انحصاری کنسولی سال ۲۰۱۵ه. فارغ از اهمیت نام بازی، باید توجه داشت که حتی اگه هیلو ۵ یه شکست مفتضحانه هم می بود، بازم از اهمیت اون کاسته نمی شد.

مایکروسافت میلیونا دلار واسه ساخت، پیشرفت و تبلیغات بازی هزینه کرده تا نه فقط هیلو ۵ یه بازی سود رسون به حساب آید، بلکه مهره ای باشه واسه فروش کنسول مهجور اش.

اشتباهات زیاد تیم مدیریتی قبلی اکس باکس و اشتباهات کلی در طراحی کنسول و فاصله گرفتن از علاقه میلیونا گیمر دلیل شد تا کنسول جدید مایکروسافت به فروشی که شایسته اش بود نرسه.

حتی امروز، پس از دوسالی که از عرضه کنسول میگذره و تموم اصلاحات به عمل اومده، بازم تاثیر عجیب مراسم رونمایی کنسول و یکی-دو ماه پس از اونو نمیشه ندیده گرفت.

هیلو ۵ نمی تونه تفکر عموم جامعه رو عوض کنه اما شک نداشته باشین می تونه کسائی رو که به خرید کنسول میل کمی داشتن تشویق کنه. اکس باکس وان دیگه هیولای بیریخت دان متریک نیس. حالا تحت رهبری فیل اسپنسر، جذاب ترین اجناس رو میشه روی این کنسول یافت و هیلو ۵ شک نداشته باشین یکی از اصلی ترین دلایل خرید کنسول مایکروسافته.

اگه قبلا تجربه ای مثبت از سری هیلو داشتین، شک نکنین که هیلو ۵ هم می تونه ده ها ساعت سرگرم تون کنه و هیچ وقتی بهتر از حالا واسه خرید اکس باکس وان نیس.

جمع بندی

چه بخوایم نه نخوایم، حضور کمرنگ مسترچیف در چارچوب اصلی و نقش کوتاه اش به عنوان ستاره اصلی، کمی از جذابیت هیلو ۵ کم می کنه و این مسئله غیر قابل انکاره. گیمرها هیلو رو به خاطر مسترچیف میخوان، خصوصا اگه قرار باشه شماره ای در برابر نام اون قرار بگیره.

با این حال، بن مایه قوی داستانی و پی رنگ محکم اون، اسپارتان لاک رو در جایگاه درستی قرار میده. شاید همه با هم سه مرحله از پونزده مرحله رو با مسترچیف باشین اما جوخه چهار نفره اسپارتان لاک به بهترین راه ممکن پا به پای مسترچیف پیش می رن.

بدیش اینه به دلیل مشکلات داخلی به وجود اومده گذشته و مشکلات شدید اینترنت، رابطه با سرورهای مایکروسافت به سختی ممکن می شه. کاربران از سراسر ایران با ISPای محتلف، گزارش خرابی فرستادن و مقامای دولتی هم نسبت به این مسئله آگاه هستن.

پس طی یه هفته ای که از عرضه بازی میگذره، فرصت تست و بررسی بخش چند نفره آنلاین و چند نفره داستانی واسه تعداد کمی از کاربران و در بازیای وقتی خاصی جفت و جور بود.

پس از پیگیریای به عمل اومده از طرف سایت ما، خبردار شدیم که مشکلات شدید با سرورهای مایکروسافت پیشگیری ناپذیر بوده و راهی به جز به کار گیری نرم افزارهایی که IP رو تغییر بدن وجود نداره که همین مسئله خود دلیل افزایش شدید پینگ و در نتیجه تجربه ای عذاب آور می شه.

پس اگه شمام دوست دارین هیلو ۵ رو با دوستای خود کلکشو بکنین یا در مسابقات آنلاین مشارکت کنین، بهتره آگاهی کاملی نسبت به وضعیت اینترنت خود داشته باشین.

Halo 5: Guardians در بخش داستانی اش یه شاهکار نیس اما شک نداشته باشین از بهترین تجربه های امسال حساب می شه و فارغ از اینکه چه در بازار اتفاق می افته، باید زبون به تشویق مایکروسافت و تیم اکس باکس گشود که بر خلاف تموم مشکلات، در ارائه محتوا واسه کنسول خود سنگ تموم گذاشته ان.