بررسی کتاپ؛ اپلیکیشنی برای امانت آنلاین کتاب های الکترونیکی

این روزا فروشگاه های آنلاین کتاب گزینه ای به غیر از خرید محصول پیش پای کاربر نمی ذارن. این یعنی واسه خوندن حتی یه پاراگراف از کتابی خاص، ناچار به پرداخت هزینه کامل واسه خرید اون هستین وگرنه باید قید این کار رو بزنین.

اما حالا خوبیش اینه سرویسایی هم هستن که می تونن کتابا رو مثل یه کتابخونه واقعی به شما «امانت» بدن. کتاپ (Ketapp) اولین فروشگاه کتاب و اپلیکیشن کتابخوانیه که با هدف امانت آنلاین کتابای الکترونیکی به پلتفرم اندروید پا گذاشته که در ادامه مطلب به بررسی قابلیتای اون می پردازیم.

مثل تموم اپلیکیشنای کتابخوان، کتاپ هم بستری جفت و جور کرده که بتونین کتابایی با فرمت epub رو در اون بخونین؛ این یعنی بر خلاف فرمت PDF می تونین به غیر از ورق زدن و خوندن، به امکانات بیشتری مثل علامت گذاری و اعمال تغییرات در متن هم دسترسی داشته باشین.

هر چند مجموعه فعلی کتاپ خیلی کامل نیس، اما کتابای جذاب و با ارزشی در اون پیدا می کنین.

کتاپ امکاناتی مثل خط کشیدن زیر پاراگرافا، ذخیره بخشایی از کتاب در علاقه مندیا، نشونه گذاری صفحات و حتی جستجوی در گوگل رو در اختیارتون قرار داده که موقع مطالعه فقط یه خواننده محض نباشین. واسه مطالعه در شب هم گزینه ای واسه کم کردن نور نمایشگر در اختیار دارین، ضمن این که به یه حالت شب اختصاصی واسه مطالعه هم دسترسی دارین که از تنظیمات بخش مطالعه فعال می شه.

با در نظر گرفتن پشتیبانی از فرمت epub، کتاپ به شما اجازه داده که فونت و رنگ پس زمینه کتابا رو هم تغییر بدین. واسه اینکه هنگام مطالعه خیلی به چشمون تون فشار نیاد، به غیر از حالت شب یه حالت محافظ چشم هم در نظر گرفته شده که می تونه پس از یه مدت مشخص واسه استراحت دادن به چشما به شما اخطار بده.

امکان نشون گذاری، جستجو و به اشتراک گذاشتن کتابا هم قابلیتای خوبی هستن که کتابخوان کتاپ در اختیارتون قرار داده تا در کل تجربه ای خوب و لذت بخش از مطالعه کتابای الکترونیکی داشته باشین.

ورق زدن خودکار، تغییر فونت و پس زمینه و حالت محافظ چشم جزو امتیازات مهم به کار گیری کتابخوان کتاپ به حساب میان.

با این وجود، کتاپ هر چند رابط کاربری قشنگتر و استانداردی داره اما راهنمایی خوبی واسه کار در اون انجام نمی گیره. این نبود راهنمایی هم باعث شده که کار با اپ واسه کسی که تازه به نصب اون اقدام کرده کمی مبهم و گمراه کننده باشه.

مثلا هیچ توضیحی در مورد به کار گیری امکانات اپلیکیشن رو در محیط کتاپ نمی ببینن و تموم کارا رو باید با آزمون و خطا پیش ببرین. با این اوصاف، شاید بهتر باشه که پیشرفت دهندگان در نسخه های بعدی یه آموزش تصویری کامل رو هم واسه به کار گیری امکانات خوب این کتابخوان در نظر بگیرن.

اما فارغ از این موضوع، باید بگیم که کتاپ به عنوان سرویسی نوپا مجموعه به درد بخور و با ارزشی از شکلای جور واجور کتاب (رمان، روانشناسی، اقتصاد، کامپیوتر و …) رو در خود جمع آوری کرده که خیلی راحت می تونین به اونا دسترسی داشته باشین. بعد از دانلود هر کتاب هم می تونین زیر صفحه مربوط به اون نظر گذاشته و با بقیه کاربران در مورد اون بحث و گفتگو به راه بندازین.

امکان علامت گذاری و ذخیره قسمتایی از کتاب و جستجوی کلمات در گوگل جزو امکانات به درد بخور اپلیکیشن کتاپ هستن.

هر چند با در نظر گرفتن نوپا بودن سرویس تعداد این کتابا خیلی زیاد نیس و بعضی دسته بندیا هنوز کامل نشده، اما امکان به امانت گرفتن اونا رو باید جزو خصوصیات مثبت کتاپ به حساب بیاریم. کتاپ امکانی براتون جفت و جور کرده که با پرداخت روزی ۳۰۰ تومن (از راه شارژ ایرانسل) به مجموعه تموم کتاب هاش دسترسی پیدا کنین.

در واقع هیچ کدوم از کتابای این اپلیکیشن پولی نیستن، بلکه در صورت پرداخت اشتراک روزانه ۳۰۰ تومانی همه آزاد شده و یه روز کامل می تونین اونا رو امانت بگیرین که این از امتیازات اپلیکیشن در برابر بقیه رقبا هستش. البته در شرایط فعلی که مجموعه کتابای اپ خیلی غنی نیس، این ویژگی فرصت زیادی واسه خودنمایی نداره.

اما شکی نیس که کم کم و با اضافه شدن کتابای بیشتر این موضوع می تونه به برگ برنده کتاپ در بازار فروشگاه های آنلاین کتاب تبدیل شه.

کتاپ می تونه از راه وای فای، کتابای epub رو مستقیما از کامپیوتر در مجموعه خود بارگذاری کنه. روی این کتابا می تونین در صفحه دلخواه یادداشت هم بذارین.

گفتیم که کتاپ می تونه حق اشتراک رو مستقیما از راه شارژ ایرانسل از شما دریافت کنه. در این حالت با قبول پرداخت هزینه ۳۰۰ تومانی، این موضوع با اس ام اس به شما اطلاع رسانی می شه و هر لحظه هم که بخواین می تونین اشتراک تون در اپلیکیشن رو به صورت پیامکی لغو کنین.

با این اوصاف، شاید بهتر بود که پیشرفت دهندگان امکان لغو اشتراک رو از حالت پیامکی به یه توانایی درون برنامه ای تبدیل می کردن تا کاربر واسه کار به این سادگی ناچار به خروج از اپلیکیشن نباشه. اما با جدا از این مشکل میشه گفت که همین روش دریافت حق اشتراک با کمی بهینه سازی، واسه آدمایی که خیلی کتابخوان نیستن و از اپلیکیشن استفاده موقتی دارن می تونه بسیار بهتر و مقرون به صرفه تر از مراجعه به سرویسای دیگه ظاهر شه.

واسه جمع بندی صحبتا باید بگیم که راه و روش خلاقانه «امانت دهی کتاب» یکی از دلایلیه که می تونه شما رو به به کار گیری این اپلیکیشن تشویق کنه. به جز این، امکانات خوبی مثل تغییر رنگ پس زمینه، بزرگ و کوچیک کردن فونت و البته حالت ورق زدن خودکار هم دلایل دیگری هستن که بتونین به غیر از امانت گرفتن کتاب، روی کتاپ به عنوان یه اپلیکیشن کتاب خوان کاربردی هم حساب باز کنین.

البته با امید به اینکه پیشرفت دهندگان کتاپ در نسخه های بعدی نسبت هم اینکه کردن بخش راهنما به اپ و تکمیل مجموعه کتابا بی توجه نباشن. فکر می کنیم در این شرایط گزینه خوب امانت کتاب بتونه خود رو بهتر به نمایش گذاشته و به یه مزیت رقابتی مهم واسه این اپلیکیشن تبدیل شه.

کتابخوان کتاپ رو می تونین همین حالا از مارکت چارخونه واسه اندروید دانلود کنین. به گفته پیشرفت دهنده، نسخه iOS اپلیکیشن هم در دستور کار قرار داره و طی ماه های آینده واسه کاربران آیفون و آیپد منتشر می شه.

دانلود از مارکت چارخونه

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *