تیر ۲۲, ۱۳۹۹

بررسی سایت ما: ساعت هوشمند Asus ZenWatch، به سبک آیین ذِن

روز به روز ساعتای هوشمند بیشتری به بازار میان و ما در عجبیم که اینا واقعاً به چه دردی می خورن؟ در رادیو، کارشناسی داشت می گفت: «موج خرید ساعتای هوشمند به کشور ما هم اومده اما چیزی جز مدگرایی نیس، نخرید.» که تا حدودی هم حق داشت. ساعتای هوشمند فعلی نه فقط هوشمند نیستن، بلکه ساعت هم نیستن؛ از وظیفه اصلی خودشون طفره می رن.

اما صبر کنین؛ شاید ZenWatch ایسوس حرفی واسه گفتن داشته باشه. همه که از همون اول عالی نبودن، مرحله به مرحله باید پیش رفت. در آخر بعد از مدتا شاید ذِن واچ همون ساعت هوشمندی باشه که در انتظارش بودین، با طراحی عالی، کیفیت ساخت بالا و البته کمی هم کارایی. میدونید، ذن واچ یه «ساعت» است؛ یه ساعت واقعی.

در ادامه با بررسی سایت ما همراه باشین.

طراحی

هر کسی ذن واچ رو واسه اولین بار دید، حیرت زده شد، حتی بیشتر از دیدن Moto 360. این ساعت با آدم حرف می زنه و ایسوس در طراحی اون به تموم معنا گل کاشته. واقعا طراحی ذن واچه که  اونو از دیگر ساعتا جدا می سازه و به اون شخصیت می بخشه. ذن واچ ساعتیه که دوست دارین اونو روی دست خود ببندین، حتی بدون این که به توانایی هاش اهمیت بدین.

اگه بخوایم کیفیت ساخت ذن واچ رو توصیف کنیم، اونو در رتبه اول تموم ساعتایی که تا حالا بررسی کردیم، قرار می دیم. از مواد با کیفیتی در بدنه اون استفاده شده که علاوه بر استواری، حس یه محصول بسیار لوکس رو به شما میده. ظرافت و دقت وسواس گونه ای هم در کنار هم قرار دادن قطعات دیده می شه. البته میشه شباهتایی رو بین طراحی این ساعت و اپل واچ دید اما هر کدوم واسه خود شخصیت جداگونه ای دارن.

ساعت، بدنه ای فلزی داره و دور اون با نواری مسی رنگ پوشیده شده. خود ایسوس این رنگ رو طلایی رُزی (Rose Gold) می نامد. ساعت، ضخامت و وزن کمی داره و نسبت به دیگر رقبا از شرایط مطلوبی برخورداره. دیگه از تکمها و چراغای عجیب و غریب زیر ساعت هم خبری نیس. همه کارا با صفحه لمسی صورت می گیرن و فقط یه دکمه سخت افزاری اونم در زیر دستگاه واسه مواقع اضطراری در نظر گرفته شده.

بذارین کم تر تعریف کنیم. با اینکه طراحی ساعت بسیار زیباست، اما نمایشگر حاشیه زیادی داره. دور نمایشگر به وسیله یه بخش خاکستری رنگ که دارای الگویی با خطوط راه راه س پوشیده شده که ظرافت دستگاه و دقت ایسوس رو نشون میده اما بهتر بود این حاشیه کمتر می شد.

اما برسیم به بند ذن واچ. ایسوس از چرم ایتالیایی واسه بند ذن واچ استفاده کرده. این بند احساسی عالی به شما میده و با بستن ساعت، راحتی رو واسه مچ شما به ارمغان می آورد. اندازه ساعت هم مناسبه و خیلی راحت روی مچای کوچیک و بزرگ جا می شه.

مدلی که در اختیار ما قرار داشت، به بند قهوه ای خوشرنگی مجهز بود. بندهای دیگری هم به رنگای قهوه ای روشن، آجری و قهوه ای سوخته واسه اون موجود هستن. ذن واچ از بند با استاندارد ۲۲ میلیمتر پشتیبانی می کنه و می تونین بندهای دیگه رو هم روی اون نصب کنین. البته ما بعید میدونیم شما بند اصلی ذن واچ رو دوست نداشته باشین.

واسه راحتی بیشتر، ایسوس از بند قفل دار استفاده کرده. فقط با فشردن یه دکمه، بند ساعت باز می شه. تعیین درجه آزادی بند هم با قفل متحرک ممکن شده. روی قفل، فلز برس خورده ای قرار داره که رویش نوشته ASUS.

کار ایسوس قابل تحسینه. ما دوست داشتیم بند چرمی، نرم تر بود، مانند بند موتو ۳۶۰ . بند ذن واچ کمی سفته. سخت بودن بند و قفل پیوسته ای که همیشه دو بند رو به هم وصل نگه می داره باعث می شه نتونین ساعت رو به صورت تخت بذارین و همیشه مجبور میشین اونو از کنار روی میز بذارین. البته قفل باز می شه اما تأثیری در چگونگی قرار گرفتن ساعت نداره.

در آخر باید بگیم ایسوس در طراحی ذن واچ عالی عمل کرده و می تونیم از اون به عنوان یکی از بهترین طراحیا بین ساعتای هوشمند یاد کنیم. ما عاشق طراحی ذن واچ شدیم. جالبه بکه این ساعت با اینجور طراحی و مواد بسیار با کیفیتی در کشورای خارجی به قیمت ۱۹۹ دلار به فروش می رسه و در اونجا ارزش خرید بالایی داره.

نمایشگر

ایسوس خیلی به نمایشگر AMOLED ساعتش می بالد. ذن واچ دارای یه نمایشگر ۱٫۶۳ اینچیه که با به کار گیری پنل آمولد، خوب از پس تولید رنگای پویا و کنتراست عمیق بر میاد. به خصوص وقتی که نمایشگر به حالت آماده باش میره، کنتراست بالا خوب خودشو نشون میده و نمی تونین مرز بین نمایشگر و حاشیه دور و بر اونو تشخیص بدین. روی نمایشگر هم با شیشه منحنی گوریلا گلس ۳ پوشونده شده.

بعضی شرکتا فرم مستطیلی و بعضی دایره ای رو واسه نمایشگر ساعت خود انتخاب کردن. ایسوس بین این دو رو برگزیده س. ذن واچ نمایشگری مستطیلی داره که گوشه های اون گرد هستن و با طراحی ساعت، همخوانی داره. طبق تحقیقات محققان، آدم به طور ذاتی از منحنی خوشش میاد. ایسوس هم این نکته رو در نظر داشته و با منحنیای زیبای ذن واچ، فضاسازی خوبی انجام داده.

یکی از مشکلات نمایشگر، مشخص بودن پیکسلا هستش. روزولوشن این نمایشگر، ۳۲۰ در ۳۲۰ پیکسله و با چگالی ۲۷۸ پیکسل در اینچ، ً نباید پیکسلا اینطور روشن باشن. به نظر می رسه ایسوس واسه نمایشگر از چینش ماتریس PenTile استفاده کرده که این اتفاق افتاده. دلیل این کار رو میشه مصرف انرژی کم تر دونست.

خوانایی ضعیف زیر نور مستقیم خورشید رو میشه از دیگر مشکلات نمایشگر ذن واچ دونست. هم اینکه به دلیل نداشتن سنسور نور، روشنایی صفحه هم همیشه ثابته و باید دستی اونو تغییر بدین. عجیبه که نمایشگر ذن واچ با این همه حاشیه، یه سنسور نور نداره و اون وقت موتورولا، نمایشگر دایره ای موتو ۳۶۰ رو به خاطر سنسور نور از فرم انداخته.

در کل نمیشه تعریف خیلی از نمایشگر کرد. نکته مثبت اون، کنتراست بالا هستش و عوضش ایرادات مختلفی داره که پیکسلیزه بودن اون، بیشتر از همه به چشم میاد. ما هنوز نمایشگر OLED ال جی G Watch R رو بهترین نمایشگر بین ساعتای هوشمند میدونیم.

کارایی

از نظر کارایی، ذن واچ هم مانند دیگه ساعتای هوشمندی اندرویدیه. خودش به تنهایی ناتوانه و وابستگی بسیاری به تلفن هوشمند داره. نوتیفیکیشنا به صورت کارتایی نشون داده می شن و پایه رابط کاربری، حرکتای کششی سوایپ هستن. دستورات صوتی هم با دقت بالایی دریافت می شن. اما گوگل Android Wear رو اونقدر انعطاف پذیر نساخته تا شرکتا بتونن تغییرات مورد نظرشون رو در اون اعمال کنن.

با این وجود ایسوس تلاش کرده با جفت و جور چند اپلیکیشن، کمی بر کارایی ساعت هوشمندش اضافه کنه. برخلاف خیلی از ساعتای هوشمند که عملیات کنترل پخش موسیقی رو بسیار افتضاح انجام میدن، ذن واچ بدون مشکل از پس انجام این کار بر میاد. پس دیگه احتیاجی نیس وقتی که در تاکسی یا مترو یا در حال ورزش کردن هستین، همیشه تلفنتون رو واسه عوض کردن آهنگ از جیبتون در بیارین.

علاوه بر اپلیکیشن Android Wear، ایسوس اپلیکیشن جداگونه ای به نام Asus ZenWatch Manager واسه ساعت هوشمندش ساخته که واقعا ویژگیای جدا این ساعت رو در خود نهفته داره. با این اپلیکیشن می تونین واچ فیسای قشنگتر و جور واجور رو شخصی سازی و روی ساعت نصب کنین. بعضی از این واچ فیسا، اطلاعات مفیدی از جمله تاریخ، تماسای از دست رفته، آب و هوا، تعداد قدمای پیموده شده و تاریخ رو یه جا نمایش میدن. قابلیتایی مانند پیدا کردن تلفن با به کار گیری ساعت و برعکس و کمک اضطراری (SOS) هم در این اپلیکیشن هست.

با به کار گیری اپلیکیشن Asus Wellness که خاص سلامتی ساخته شده، می تونین امور ورزشی خود رو زیر نظر بگیرین. یکی از این موارد، ضربان قلبه که در ذن واچ به روش متفاوتی گرفته می شه. بر خلاف دیگه ساعتای هوشمند دارای سنسور ضربان سنج که دارای یه سنسور بزرگ به همراه چراغی در زیر خود هستن، در ذن واچ خبری از این موارد نیس. می تونین از بدنه فلزی، کمال لذت رو ببردی و هر موقع که نیاز به ضربان قلب داشتین، پس از اجرای اپلیکیشن نامبرده در ساعت، دو انگشتتون رو در کنارهای نمایشگر بذارین.

البته این روش به دقت دیگه ساعتای هوشمند عمل نمی کنه و نوسان زیادی داره. قابلیتای دیگری مثل تبدیل نمایشگر به چراغ قوه با رنگا جور واجور و به کار گیری ساعت به عنوان کنترل از راه دوربین هم وجود دارن که دومی از راه اپلیکیشن ZenWatch Remote قابل دسترسیه و می تونه واسه گرفتن خودنگاره (سلفی) پرکاربرد باشه.

ذن واچ نسبت به دیگر ساعتای هوشمند، از چیپ قدرتمندتری بهره میگیره. همه این قابلیتا با به کار گیری چیپ اسنپدراگون ۴۰۰، ۵۱۲ مگابایت رم و پردازنده دو هسته ای ۱٫۲ گیگاهرتزی خوب انجام می شن.

باتری

یکی از ویژگیایی که ایسوس در تبلیغات ذن واچ مانور زیادی روی اون داد، باتری بود. اونا می گفتن که باتری ذن واچ بهترینه و ۲ روز کامل دووم می آورد. ، اینطور نشد. البته ایسوس تلاشش رو کرده و نشونه هاش رو به روشنی می بینیم: نمایشگر AMOLED اونم با چینش PenTile و باتری با ظرفیت ۳۶۹ میلی آمپر که از موتو ۳۶۰، ۴۹ میلی آمپر بیشتره.

ذن واچ کمی بیشتر از ۱ روز دووم می آورد اما به دو روز نمی رسه. پس ً مجبور میشین که هر شب اونو شارژ کنین. مثل بقیه ساعت هوشمند، این یکی هم از راه پینای طلایی زیر دستگاه شارژ می شه. قاب شارژ ذن واچ با بقیه ساعتا کمی فرق داره و به جای خاصیت آهنربایی، ساعت در اون قرار میگیره و قفل می شه.

ایسوس به مشکل قرار نگرفتن ساعت به صورت تخت روی سطوح آگاه بوده و راه حلش رو در همین قاب شارژ قرار داده. کناره اون از ساعت مراقبت می کنه و با حالت لاستیکی مانندش، از سر خوردن دستگاه بین شارژ شدن جلوگیری به عمل می آورد.

جمع بندی

معیارهای اصلی یه ساعت هوشمند خوب رو میشه در ۴ ویژگی خلاصه کرد: نمایش زمان به صورت ساده و قابل فهم، دسترسی سریع و راحت به نوتیفیکیشنا، باتری با موندگاری بالا که دست کم یه روز کامل دووم بیاره و قابلیتای جانبی. ذن واچ نه فقط همه اینا رو یه جا داره و به صورت قابل قبولی در اختیار شما میذاره، بلکه طراحی زیبایی هم داره. دیگه چه می خواین؟

درسته که شما یه ساعت هوشمند رو به خاطر طراحی اش نمی خرید چون که ساعتای آنالوگ بسیار زیباتری در ساعت فروشیا وجود دارن. اما ذن واچ اینطور نیس، می تونین اونو به خاطر طراحی اش بخرین، نه به خاطر هوشمند بودنش. خودمون رو گول نزنیم؛ میدونیم که مفهومی با عنوان ساعت هوشمند «کاربردی» وجود نداره و ذن واچ لطف کرده و چند توانایی به درد بخور با خودش داره.

پس می تونین با خیال راحت، این ساعت رو به خاطر طراحی خوب و البته کمی هم کاربردی بودنش بخرین. ذن واچ یکی از بهترین ساعتای هوشمند موجود در بازاره و از سایت ما نمره قبولی میگیره. ایسوس با نگاه عمیقی که به ذن واچ داشته، خوب آیین ذن رو ادا کرده.

ذن واچ در فرنگ ۱۹۹ دلاره و بی چون و به چه دلیل ارزش خرید رو داره. اما در ایران قبل از خریدش کمی نیازاتون رو سبک و سنگین کنین. با اینکه در بازار ایران قیمت واقعیش رو نداره، اما بازم نسبت به دیگر رقبا از قیمت قابل قبول تری برخورداره.

Asus ZenWatch به قیمت ۱ میلیون و ۱۶۰ هزار تومن در بازار به فروش می رسه.