تیر ۲۲, ۱۳۹۹

بررسی بازی تیزبال؛ جنگجویان آسمان

شنیدین می گن سالی که نکوست از بهارش پیداست؟ خوب با امید به اینکه این قضیه واسه بازیای ویدیویی ایرونی هم رو راست باشه. طی یه ماه گذشته، دست به انجام بازیایی زدیم که همه اونا نه فقط یه تجربه جذاب به بازیکنا هدیه می دادن بلکه بعضی وقتا تونستن تا استانداردهای جدیدی رو واسه اپلیکیشنای پیشرفته به وسیله سازندگان داخلی تعریف کنن.

از «آشوب در مزرعه» که با وجود مکانیزمای گیم پلی محدودش ساعتا بازیکنا رو پای خود می نشاند بگیرین تا «سه تار!» که نه فقط بهترین بازی موزیکال داخلیه بلکه به واسطه المان هاش از ایرونی ترین عناوین ایرونی هم هستش. بعد از این بازیای سرگرم کننده، حالا نوبت به استودیوی پارسیس گیمز رسیده تا پس از »یگان خاص» و «پلیس جوون» با «تیزبال» موفقیت هاش رو ادامه بده.

تیزبال با وجود اینکه بخش چند نفره آنلاین نداره ولی واسه تجربه اون نیازمند اینترنت هستین.

بذارین از همین اول موضعمان رو با آخرین ساخته پارسیس گیمز مشخص کنیم؛ تیزبال بهترین عنوان ایرونی فروردین ماه س. شاید این بازی خلاقیتای یگان خاص رو نداشته و پیشرفت دهنده تصمیم گرفته باشه همون روش پلیس جوون که الهام از عناوین معروف خارجیه رو واسه ساخته اش پیش بگیره اما نکته اینجاس که پارسیس گیمز به بهترین حالت ممکن تونسته از این فرصت پیش اومده استفاده کنه.

طوریکه بعضی قسمتا فکر می کنین با عنوانی عرضه شده به وسیله پیشرفت دهندگان خارجی رو به رو هستین و حتی می تونیم ادعا کنیم که تیزبال واسه بخشایی [مثل تنوع اسلحه ها یا هواپیماها] از تعدادی از معروف ترین بازیای مشابهش در جهان هم جلو افتاده. خوب بیایید از این حرفا فاصله بگیریم و نگاهی به ویژگیای ساخته پارسیس گیمز بندازیم تا دلیل این همه تعریف رو فهمیده باشین؛ اول هم مکانیزمای گیم پلی.

می تونین امتیازات خود رو با بقیه بازیکنا مقایسه کنین.

همونجوری که از اسکرین شاتا فهمیدین، تیزبال عنوانی از سبک هواپیماهای جنگیه. پس شما با انتخاب یکی از وسیله ها و البته اسلحه های جورواجور به جنگ با دشمنان می رید. یکی از بزرگترین نکات مثبت ساخته پارسیس گیمز همینجا خودشو نشون میده. گستردگی مهمات و هواپیماهای تیزبال واقعا بالا بوده و همین مسئله به تنهایی واسه ساعتا تجربه این عنوان بسه.

چون تموم اونا دارای قدرت متفاوت خود هستن. بعد از تموم این کارایی که انجام دادین، حالا باید روی بخش «عملیات» کلیک کرده و تنها حالت گیم پلی که «رقابتی» است رو انتخاب کنین. با این قسمت دشمنان در موجای مختلفی به شما حمله می کنن و تنها وظیفه شما این میشه تا با حمله به اونا، بیشترین امتیازات ممکن رو به دست آورده یا اصطلاحا رکورد بزنین.

هواپیما خودش حرکت کرده و شما با گذاشتن انگشت خود روی قسمت چپ، راست، بالا یا پایین جهت اونو تغییر می دید.

با وجود هوش مصنوعی تقریبا خوب دشمنان [البته در موجای بالاتر]، تنوع اونا، افزایش درست درجه سختی، محیطای جور واجور و آیتمای جورواجور واسه خرید که بالاتر اشاره کردیم بدیش اینه چون تیزبال تنها یه حالت گیم پلی داره، پس این مسئله که به باور ما بزرگترین نقطه ضعف ساخته پارسیس گیمزه روی تجربه بازیکنا اثرات منفی می ذاره.

امیدوارم در آپدیتای بعدی پیشرفت دهنده به این بخش توجه بیشتری داشته و با اضافه سازی مدهای جذاب، رنگ تکراری شدن رو از عنوانش دور کنه. از گیم پلی که بگذریم به گرافیک می رسیم؛ جایی که بازیای پارسیس گیمز همیشه درخشیده ان و حالا تیزبال رو می تونیم نقطه عطفی واسه کارنامه این استودیو از دیدگاه اون بنامیم. اما واسه چه اینجور حرفی زدیم؟ کافیه تیزبال رو با نمونه های خارجی مقایسه کنین.

در بعضی قسمتا، تماشاگر توضیحاتی از عملیاتای مختلفی هستیم که ایرانیا قبلا انجام دادن.

مثل تموم بازیای این سبک، با نزدیک شدن به زمین تماشاگر بافتای ضعیفی هستین اما از ارتفاع بالا که نزدیک به ۹۵ درصد بازی هم اونجا جریان داره همه چیز قشنگتر هستش. از طراحی هواپیماها و انیمیشنای خوب حرکت اونا بگیرین تا نورپردازی مناسب که همه موجب شدن آخرین ساخته استودیوی پارسیس گیمز رو یکی از بهترین بازیای ایرونی از دیدگاه گرافیک بنامیم.

جدا از تموم این ویژگیای مثبت، پارسیس گیمز واسه مختلفی منطقه ها هم سنگ تموم گذاشته. کلا توانایی به کار گیری شش نقشه که همه تفاوتایی نسبت به هم داشته و الهام گرفته از محیطای نظامی هستن رو دارین. خیلی دوست داشتیم همین تعریفا رو واسه بخش شنیداری تیزبال بکنیم ولی بدیش اینه کاستیای این قسمت موجب شدن تا نتونیم از نقطه ضعفای اون بگذریم.

واسه بعضی هواپیماها، دوربین بیشتر از اندازه به پشت اونا نزدیکه. ضمن اینکه بدیش اینه تیزبال نمای درون هواپیما نداشته و فقط با حالت سوم شخص باید با دشمنان بجنگین.

قطعه استفاده شده وظیفه خود رو که افزایش آدرنالین خون بازیکنا هنگام جنگا هست رو خوب انجام داده و ترکیب اون با صدای واقعی موتور هواپیماها هم شما رو اذیت نمی کنه اما ترجیح می دادیم تا پیشرفت دهنده از موزیکای بیشتری کمک بگیره. البته با اینحال مسئله، بزرگترین نقطه ضعف قسمت شنیداری تیزبال رو باید به نام دیالوگ هاش بزنیم که به واسطه بیان ضعیف و تعداد کم اونا خیلی جذاب نیستن.

تیزبال عنوان جدیدی نیس و شالوده مکانیزمای اون مشابه بقیه بازیای این سبک مثل War Wings یا Warplaneه. اما نکته مهم اینجاس که پارسیس گیمز از همین کلیشه ها تونسته بهترین استفاده رو برده و عنوانی به طور کامل سرگرم کننده با گرافیک بالا به دست بازیکنا برسونه. پس پیشنهاد می کنیم تیزبال رو تجربه کرده و طعم جنگای هوایی رو حالا با دست پخت پارسیس گیمز بچشید.

تیزبال

  • تیزبال
  • قیمت: رایگان با پرداخت درون برنامه ای
  • سازنده: پارسیس گیمز
  • سیستم عامل: اندروید
  • حجم: ۱۱۳٫۷ مگابایت

دانلود

در بخش اپلیکیشنای سایت ما بخونین:

معرفی بازی شاهین؛ بر فراز آسمون

بهترین بازیای موبایل ایرونی سال ۹۵ به انتخاب سایت ما