اختلال نوموفوبیا چیست؟ + روشهای درمان آن

Nomophobia,نوموفوبیا

شاید ۱۵ سال پیش کسی فکرش رو هم نمیکرد که یه مریضی جدید واسه با عنوان ترس جدا شدن از گوشی موبایل به وجود بیاد. ترسی که با رواج سبک زندگی مدرن در حال همه گیر شدنه.

به گزارش آلامتو و به نقل از سپیده دانایی؛ اگه به شما بگن قراره تلفن همراهتون به مدت یه هفته تو یه محفظهٔ امن نگهداری شه و شما حق نگاه کردن، لمس کردن و حتی به کار گیری اون رو ندارین، چه عکس العملی نشون می بدید؟ دانه های عرق روی پیشونی تون می نشیند؟ لب هاتون می لرزد؟ مانند بچه های دو ساله بدرفتاری می کنین؟ و یا این که نمی دونین چه عکس العملی انجام بدین؟

طی ۵ سال گذشته محققان مختلفی از سراسر دنیا به بررسی و تحقیق دربارهٔ تاثیر فناوری های جدید از جمله گوشی موبایل بر سلامت کاربران پرداخته ان. ترس جداشدن از گوشی موبایل، مریضی ایه که در علم روانشناسی نوموفوبیا نامیده می شه و به معنی ترس از بدون موبایل بودنه.

«یه دقیقه هم آروم و قرار نداشتم، همش دلم می خواست با همه دست به یقه شم. ذهنم یه لحظه هم آرامش نداشت. تمایل نداشتم کاری انجام بدم. واسه بار هزارم تو کیفمو نگا کردم. نه اونجام نبود. دوست داشتم زودتر از سر کار مرخصی ساعتی بگیرم و برگردم خونه. آخه گوشیم تو خونه جا مونده بود.

چه طور می تونستم تا ساعت چهار بعد از ظهر صبرکنم که برگردم خونه؟! پیامکا، تماسایی که رد شده بود، از همه مهم تر پیامای تلگرام و گروه هایی که توشون عضو بودم … همهٔ همکارا و دوستام فکر می کردن که من مریض شدم، چون هر وقت منو می دیدن، چه تو مهمونی، سر کار یا حتی وقت خرید کردن، موبایلم ازم جدا نمی شد.

هر کی می رسید نصیحتم می کرد و تلاش می کرد از بدی های وابستگی به گوشی موبایل بهم بگه. خودمم از این وضعیت خسته شده بودم و بیشتر از این احساس می کردم از نظر جسمی هم دچار مشکل شدم. خوابم به هم خورده بود، سردرد داشتم، همیشه احساس خستگی و بی حوصلگی داشتم و از همه بدتر این که وقتی موبایلم پیشم نبود، احساس فضای خالی می کردم.

تا این که عزممو جزم کردم تو اینترنت بگردم تا راهی پیدا کنم که از شر این بلا خلاص شم و معلوم شد که کارم از اعتیاد به موبایل گذشته و من دچار یه جور مشکل به اسم نوموفوبیا هستم که تازگیا شناخته شده.»

علائم جسمی از مهم ترین و آشکارترین نشونه های این مریضی هستن که از جمله می توان به استرس و آستانهٔ تحمل پایین، تعریق زیاد و … در موقع نبود توانایی در به کار گیری گوشی موبایل به هر علتی اشاره کرد. در این مواقع که فرد از موبایل خود جدا می شه، شایدً به تپش قلب، درد قفسهٔ سینه و تندی تنفس دچار می شه.

حالا این نوموفوبیا چی هست؟

ترس و استرس افراطی و غیرمنطقی که به هنگام نبود گوشی موبایل در فرد ایجاد می شه نوموفوبیا اسمشه. با اینکه این نوع مریضی به طور کامل جدیده اما بسیار شایع بوده و میلیون ها نفر رو در سراسر دنیا تحت تاثیر قرار داده.

در تحقیقاتی که انجام شده نشون می دهد زنان بیشتر از مردان درگیر این مریضی می شن و در مقایسه با ۶۱ درصد مردانی که می ترسند از گوشی خود جدا شن، ۷۰ درصد زنان هستن که این ترس رو در خود دارن. البته در مقابل تحقیقات نشون می دهد که بیشتر مردان هستن که تمایل دارن دو گوشی همراه خود داشته باشن، که اگه یکی از اون ها رو از دست دادن دچار استرس زیادی نشن.

بیشترین آدمایی که هنگام جداشدن از گوشی موبایل عرق سرد روی پیشونی شون می نشیند و کنترل خود رو روی شرایط از دست میدن و اضطراب زیادی رو تجربه می کنن، نسل جوون هستن و علائم این مریضی در سنین ۱۸ تا ۳۲ بیشتر و با شدت و مدت زیادتری دیده می شه.

من هم نوموفوبیا گرفتم؟

فرض کنین یه روز که از منزل بیرون می روید، در نیمهٔ راه به یاد بیارین که گوشی موبایل تون رو جا گذاشتین. چه احساسی به شما دست می دهد و چه هیجانی رو تجربه می کنین. این یه آزمایش ساده س! تا ببینین شما هم نشونه های این مریضی رو دارین یا نه؟

این مریضی یا بهتره بگیم مشکل، دارای نشونه هایی است که اگه فردی اون ها رو در خود می بیند، بهتره نسبت به وضعیت خود آگاهی بیشتری پیدا کنه و درصدد برطرف کردن این علائم باشه.

مشکل نوموفوبیا چیه

نشونه های جسمی

علائم جسمی از مهم ترین و آشکارترین نشونه های این مریضی هستن که از جمله می توان به استرس و آستانهٔ تحمل پایین، تعریق زیاد و … در موقع نبود توانایی در به کار گیری گوشی موبایل به هر علتی اشاره کرد.

در این مواقع که فرد از موبایل خود جدا می شه، شایدً به تپش قلب، درد قفسهٔ سینه و تندی تنفس دچار می شه.

نشونه های روان شناختی

نشونه های روان شناختی شامل عوامل پیچیده ای از جمله نوع تفکر فرد و تجربهٔ هیجان هایی می شه که به اون دچار می شه. دیدگاه های منفی نسبت به خود، عزت نفس پائین، برون گرایی یا درون گرایی شدید، تکانش گری و هیجان خواهی منفی از عواقب بد وابستگی به گوشی موبایل هستن.

در این جور نشونه ها فرد تموم هویت خود رو در داشتن و همراه بودن گوشی موبایل خود می بیند و بدون این وسیله قادر به انجام هیچ فعالیت اجتماعی نیس و دلیل اونم اینه که این روزا گوشی موبایل تنها کاربرد تماس برقرار کردن نداره و شامل فعالیت هایی از جمله عکس گرفتن، ذخیرهٔ اطلاعات، رابطه در شبکه های اجتماعی و … می شه.

می ببینن بیشتر از نصف کاربران گوشی موبایل، درصورت به آخر رسیدن شارژ باتری یا به همراه نداشتن تلفن خود دچار اضطراب می شن و یا وقتی که موبایلشان رو در منزل جا می گذارن٬ احساس ترس و استرس به اون ها دست می دهد و در موارد شدیدتر ترس از دست دادن گوشی موبایل همیشه ذهن فرد رو به خود مشغول می کنه.

نشونه های رفتاری

آدمایی که دچار وابستگی به گوشی موبایل خود هستن، واسه پیش گیری از اضطراب، تلفن خود رو همیشه فعال نگه می دارن، همیشه با خود شارژ به همراه دارن، شماره تلفن های زیاد دارن و همیشه به دلیل ترس از گم شدن تلفن، یه تلفن اضافه به همراه دارن.

نوموفوبیا درمان هم داره؟

راه های درمان زیادی واسه درمان این وابستگی و کاهش نتیجه های منفی اون هست. اما در همهٔ این راه های درمان تلاش می شه که به مریضی که این علائم رو داره، آموزش های بر اساس کاهش استرس و راه کارای جانشین کردن موبایل آموزش داده شه.

بهترین راه حلی که میشه واسه درمان نوموفوبیا مطرح کرد اینه که شخص نیاز خود به گوشی موبایل رو کم کنه و کم کم تلاش کنه این وسیله رو غیر از مواقع ضرورت از خود دور نگه داره.

البته در زندگی امروز این خیلی سخت و تقریباً شدنی نیس؛ اما باید تلاش شه تا وابستگی های روانی به این دستگاه رو نابود کنه. بعضی از عادی ترین راه کارا شامل موارد زیر می شه:

آرامش ذهنی

در این روش به مریضایی که دچار علائم جسمی از جمله تپش قلب،گرفتگی عضلات و … می شن راه هایی از جمله کاهش اضطراب آموزش داده می شه که شامل تمرین های آروم سازی بدن و دورکردن تنش عضلانیه.

موبایل یه وسیله س و نه چیز دیگه

مثلاً به بیماران آموزش داده می شه اخبار روزمره رو از روی گوشی موبایل خود پیگیری نکنن و فقط واسه ایجاد تماس ازش استفاده کنن.

آموزش راه حل جانشین

به بیشتر مبتلایان پیشنهاد می شه همیشه همراه خود یه کارت تلفن داشته باشن تا هروقت که نتونستن از گوشی موبایل شون تماس بگیرن، ازش استفاده کنن.

اینو هم به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین لیستی از مخاطبان و شماره تلفن های آدمایی که با اون ها در رابطه هستن رو جفت و جور کنن تا در صورت گم کردن گوشی موبایل با اون ها در رابطه بمونن.

درنظرگرفتن ساعت مشخص واسه فرد

باید تلاش کرد تا به کار گیری این وسیله رو محدود کرد و فرد تنها وقتی ازش استفاده کنه که نیاز به زنگ زدن داشته باشه. مثلا می تونه، بازی های گوشی رو پاک کنه یا از برنامه های اینترنتی اون کمتر استفاده کنه، لزومی نداره که شب ها اخبار رو از اینترنت بگیره، باید فقط به گوشی خود به عنوان یه وسیله ارتباطی ساده نگاه کنه و یا این که به جای عضویت در چندین شبکه اجتماعی، تو یه شبکه فعالیت داشته باشه.

درد بدن نشونه چیه؟

۱۰ نشونه خاموش لوسمی (سرطان خون) که نباید ندیده گرفته شن

روانشناسی سپیده دانایی علائم مریضی چیه

ادمین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Next Post

اخلاق و بازاریابی

ج سپتامبر 20 , 2019
اخلاق و انسانیت نه فقط در زندگی عادی از اهمیت زیادی بر خورداره بلکه در تک تک مراحل شروع وانجام کسب وکار می تونه تضمین کننده موفقیت یه کسب وکار هم باشه و اگه بخوایم رو راست به این موضوع نگاه کنیم باید اعتراف کنیم که هممون از پیرمرد سوپری […]