اختلاف بر سر بچه دار شدن و راه حل آن

Baby اختلاف بر سر بچه دار شدن

بچه دار شدن یه اتفاق مهم در زندگی هر زن و شوهریه که در شرایط ایده آل باید واسه اون برنامه ریزی داشته باشین.

به گزارش آلامتو و به نقل از سپیده دانایی؛ زندگی زناشویی به خصوص در سال های اول فضای آماده ای واسه دعوا کردنه. از دعوا بر سر کنترل تلوزیون بگیرین، تا دعوا بر سر این­که شب عید، روز پدر یا روز مادر، اول باید خونه پدر و مادر کی برید. حالا موقعیتی رو در نظر بگیرین که بخواین در مورد مسئله مهمی مانند بچه دار شدن تصمیم بگیرین.

اختلاف نظر در مورد زمان بچه­ دارشدن یه امر عادیه که در صورت نپرداختن درست به اون، ممکنه به اختلافی مهم و آزار دهنده در زندگی زناشویی تبدیل شه.

نبود هماهنگی همسران واسه زمان بچه­ دارشدن موضوع مهمیه که باید به طور اصولی به اون پرداخته شه. واسه حل این اختلاف، باید در اول به شناخت ملاک ها و زمینه هایی پرداخت که موجب می شه یه نفر آمادگی و تمایل به بچه ­دارشدن رو در درون خود احساس کنه.

با شناخت این ملاک ها درک درستی از درونیات خود و همسرتون پیدا کرده و امکان هماهنگی با همسرتون رو جفت و جور می کنین. زمینه های آمادگی و تمایل به بچه دار شدن رو می توان به دو دسته کلی تقسیم کرد: زمینه های یه­نفره و زمینه های دونفره. در ادامه این زمینه ­ها رو بیشتر با هم بررسی می­ کنیم.

زمینه های یه­نفره:

 1. آمادگی تحصیلی:

اگه همسر شما در حال آماده شدن واسه گذروندن کنکور دکتریه و یا این­که الان دانشجوه و در حال آماده کردن رساله س، باید با احتیاط بیشتری در مورد بچه دارشدن با اون صحبت کنین. بعضی وقتا استرس و فشار بخش هایی از تحصیل به اندازه ای زیاده که توان اقدام واسه بچه ­دارشدن رو از فرد می گیرد.

 1. آمادگی اقتصادی: هرچقدر

هم مقتصد باشین، هزینه هایی به همراه داره که دوری ­ناپذیره و خواه نا خواه هزینه های جدید زیادی رو به سبد خونواده اضافه می کنه. اگر همسر شما سربازه و شمام دانشجو هستین و با کمک خرجی های پدر و مادرتون زندگی می کنین هم، شاید زمان مناسبی واسه بچه ­دارشدن نباشه. پس شرایط اقتصادی خونواده، ممکنه یکی از دلایلی باشه که هر کدوم از زن و شوهر رو از مبادرت به بچه­ دار شدن منصرف کنه.

 1. آمادگی جسمی:

این مورد بیشتر در مورد مادران آینده صدق می کنن. اون ها باید از دید جسمی در شرایط مناسبی واسه باردار شدن باشن. حل مشکلات و مریضی هایی مانند کم­ کاری تیرویید، کمردرد، وزن زیاد مادر و کلا آمادگی جسمی اون که نقش مهمی در سلامت مادر و جنین اجرا می کنه، خیلی خیلی مهمه. پس ممکنه زنان واسه رسیدن به این آمادگی جسمی به زمان نیاز داشته باشن.

 1. آمادگی روان شناختی:

در رویا هاتون ممکنه از پدر و مادرشدن تصویرهای زیبایی ساخته باشین، اما در واقعیت این نقش جدید با مسئولیت سنگینی همراه س که نیاز به آمادگی روانی خاصی داره. از وقتی که نطفه کودک شما شکل می گیرد، معماری زندگیتون تغییر می کنه.

باید یادتون باشه بچه­ دارشدن علاوه بر خرید هیجان­ انگیز لباس های بچه­ گانه، بازی کردن با بچه و احساس زیبای پدر و مادرشدن، سختی ها و مسئولیت های مهمی به همراه داره که باید واسه تحمل اون ها از آمادگی روانی بهره مند باشین.

زمینه های دو نفره:

افراد علاوه بر دلایل شخصی، ممکنه براساس برداشتی که از رابطه خود با همسرشون دارن، احساس کنن که آمادگی بچه­ دارشدن رو دارن یا نه. در ادامه به توضیح بیشتر این زمینه های اشتراکی می پردازیم.

 1. زندگیم با ثباته؟

سازگاری با نقش جدید همسری، شناخت عمیق از همدیگه، قبول کردن مشکلات و نقاط ضعف همسر، یادگیری چگونگی درست ایجاد رابطه با همسر، همه و همه نیاز به گذشت زمان داره. بعضی وقتا بعضی افراد می گن که بدون این دست اون دست کردن بعد از ازدواج، موظفند که واسه بچه­دارشدن دست به کار شن. باور های سنتی مبنی بر اثرات مثبت تولد بچه بر مشکلات زندگی زناشویی هم به این دامن می زند.

درسته که تولد بچه، رنگ و بوی تازه ای به زندگی افراد می دهد اما هیچوقت نمی تونه به عنوان حلال مشکلات و اختلافات زناشویی در نظر گرفته شه. افراد بیشتر وقتی از اعماق وجود تمایل به بچه­ دارشدن رو در درون خود احساس می کنن که در زندگی زناشویی خود به ثبات رسیده باشن.

این واقعیت در بین زوج های جوون هست که بعد از ازدواج هم بار ها به درست بودن تصمیمشان شک می کنن. اما تصمیم به بچه ­دارشدن بیشتر مهر تاییدیه بر انتخابی که انجام داده ان و این مهر تایید وقتی از طرف هر کدوم از زن و شوهر زده می شه که در برهه ای از زمان، قلبا به این نتیجه برسن که ازدواجشون کار درستی بوده و محکم­ تر کردن اون کار درست­ تری هستش.

اگر آدما به این سطح از آرامش و اطمینان نسبت به ثبات زندگی خود نرسیده باشن، ممکنه از اقدام واسه بچه ­دارشدن فرار کنن.

 1. حمایتم می کنه؟

درک فرد از اندازه حمایتی که همسرش در انجام این تکلیف مهم از اون به عمل می ­آورد، نقش تعیین کننده ای در تمایل آدما به بچه­دارشدن بازی می کنه. اگه افراد خود رو در برابر این وظیفه سنگین، تنها احساس کنن، ممکنه اون رو به تاخیر بیاندازند یا نسبت به انجام اون نگران و مضطرب شن. احساس امنیت به وجود اومده بوسیله پشتیبانی درک شده از طرف همسر، افراد رو واسه بچه ­دارشدن آماده تر می کنه.

 1. نکنه خوشی ها از دست بره؟

نبود آمادگی واسه بچه­ دارشدن همیشه به خاطر شرایط منفی نیس. بعضی وقتا هم افراد رابطه دونفره دلنشینی دارن که می ترسند با ورود بچه به زندگیشون این رابطه به هم بخوره. آدمایی که نگرانن بعد از تولد بچه، همسرشون نسبت به اون ها بی توجه یا کم علاقه شه هم ممکنه در مقابل بچه دار شدن مقاومت کنن.

حالا که علل آماده بودن یا نبودن افراد واسه بچه دار شدن رو بررسی کردیم، این سوال پیش میاد که اگر زمان آمادگی زن و شوهر با هم منطبق نبود چیکار باید کرد؟ واسه حل این موضوع راه­کارای زیر رو امتحان کنین:

 1. با هم حرف بزنین

شاید حرف زدن رو راست، شفاف و دوستانه، شاه­ کلید همه مشکلات زناشویی باشه. در مورد آرزو ها تمایلات، ترس ها و نگرانی های خود، با همسرتون صحبت کنین. با در نظر گرفتن معیارهایی که در بالا ذکر شد، تلاش کنین اندازه آمادگی خود و همسرتون رو واسه بچه­ دارشدن سبک سنگین کنین و تلاش کنین بدون قضاوت با عجله، علاوه بر اعلام نظر خود، نظر همسرتون رو هم با دقت بشنوین.

 1. نگرانی های واقعی رو از نگرانی های موهوم جدا کنین

بعضی وقتا، افراد در مورد بچه ­دارشدن دچار کمال­گرایی می شن و نگرانی های عجیب و غریبی به سراغشون میاد. مثلا فکر می کنن وقتی باید بچه ­دار شن که هیچ مشکل و اختلافی بین اون ها و همسرشون نباشه یا این­که باید وضعیت اقتصادی بی عیبی و نقصی داشته باشن. بعضی وقتا افراد خیال می کنن که باید بهترین و بی عیب و مشکل ترین پدر و مادر دنیا باشن.

اما هیچ­کس نمی تونه منتظر وقتی باشه که بتونه فرزندش رو لای پر قو بزرگ کنه. بچه ها رو نمی توان تو یه محیط استریل و خالی از مشکل و سختی به دنیا آورد و بزرگ کرد. بچه شما قراره در همین دنیای انسانی پر از مشکل به دنیا بیاد و زندگی کنه.

پس اگه مشکل شاخص و کلی ای ندارین و با در نظر گرفتن معیارهای شخصی و اشتراکی در سطح تقریبا معقولی از آمادگی هستین، کمال­گرایی رو کنار بذارین و آغوشتان رو واسه این تجربه شیرین باز کنین.

 1. از نگرانی های همدیگه کم کنین

اندازه اطمینان خاطری که شما می تونید به همسرتون بدین، معجزه می کنه. فقط حواستون باشه که این اطمینان­ دهی در حد حرف و شعار باقی نمونه. در عمل به همسرتون نشون بدید که در این رقابت جدید در کنار اون هستین.

تلاش کنین تا با تقویت آمادگی های اشتراکی به همسرتون کمک کنین تا بر نبود آمادگی شخصی خود پیروز شید. فشارهای به وجود اومده بوسیله ساعت اجتماعی واسه بچه­ دارشدن رو رها کنین و به همسرتون کمک کنین تا آمادگی های شخصی خود رو بیشتر کنه. اگه شما زود تر از همسرتون نیاز به بچه­ دارشدن رو احساس می کنین، نشون از نبود توانمندی و ضعف مسئولیت­ پذیری اون نیس.

شاید اون تونسته این احساس امنیت رو در شما بسازه و حالا نوبت شماس که دست به کار شید و با در نظر گرفتن شناختی که از همسر خود دارین، از نگرانی های اون کم کنین و به اصطلاح دل اون رو قرص کنین.

 1. از دوستانتون در مورد تلخی ها و شیرینی های بچه دار شدن سوال کنین

ممکنه نتونین پیشنهاد های پدر و مادر و نسل قبلی رو واسه عمل در زندگی خود قبول کنین. در این شرایط دوستائی که شرایط زندگیشون به شما مثل تره، می تونن راهنماهای خوبی باشن.

در خونواده اون ها هم مانند شما زنان شاغل یا در حال تحصیل هستن؛ اون ها هم مانند شما مشکلات اقتصادی خاص جوانان رو دارن و اون ها هم مانند شما واسه آینده خود و فرزندشون آرزوهای بزرگ تو سرشونه.

از اون ها سوال کنین که واسه بچه دار شدن چه تغییراتی در زندگی خود به وجود آوردن و چه مشکلاتی رو تجربه کردن؟ از اون ها بخواین از لذت ها و شیرینی های پدر و مادر شدن واسه شما بگن. خدا رو چه دیدید شاید شما و همسرتون هم خواستین تجربه اش کنین.

مهارتای ازدواج موفق چیه؟

چیزایی که نباید به همسر گفت

زناشویی سپیده دانایی

ادمین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Next Post

اختلال استرس عصبی پس از حادثه + راه درمان

ج سپتامبر 20 , 2019
مشکل استرس پس از حادثه از اون دسته مشکلاتیه که حتماً باید تحت نظر یه دکتر متخصص درمان شه اما بعضی وقتا با داشتن اطلاعات درست در مورد این مریضی می تونین به عزیزانتون بیشتر از پیش کمک کنین. به گزارش آلامتو و به نقل از سپیده دانایی؛ «مرد شصت […]