احتمال کاهش یارانه نقدی در سال ۹۰

احتمال کاهش یارانه نقدی در سال 90

در جلسات کمیسیون ترکیب واسه باز بینی اجزای بودجه هدفمندسازی احتمال طرح کم شدن اندازه یارانه نقدی هم مطرح شده.

خبرآنلاین:تشکیک تحقق درامدهای پیش بینی شده از طرف دولت هم جهت با اجرای طرح هدفمندسازی یارانه ها در سال ۹۰ باعث شد مجلس بررسی دوباره اندازه سهم هر بخش از منابع هدفمندسازی رو در دستور کار کمیسیون ترکیب بذاره تا نتیجه پایانی این جلسات در آخر بررسی بودجه دوباره در صحن به رای گذاشته شه.

کاظم دلخوش عضو کمیسیون ترکیب در این رابطه گفت: احتمال کاهش رقم ۶۲ هزار میلیارد تومانی که در لایحه بودجه به عنوان اندازه درامدحاصل از هدفمندسازی یارانه ها گفته شده میره.

نکته اصلی اینجاس که نمایندگان مجلس عنوان می کنن تحقق ۶۲ هزار میلیارد تومن درآمد حاصل از هدفمندسازی در صورتی ممکن هستش که دولت در سال ۹۰ قیمت حامله های انرژی رو بیشتر از ۲۰ درصد زیاد کنه و این در حالیه که نمایندگان مجلس افزایش بیشتر از ۲۰ درصد قیمت حامله های انرژی رو در سال جاری واسه مردم مشکل ساز می دونن، کما اینکه هنوز مشکل مردم در مورد قیمتهای نجومی قبضای گاز هست و با نزدیک شده به فصل گرما با قیمتهای فعلی برق پیش بینی می شه مردم مشکل مشابه با انچه در مورد قبوض گاز داشتن رو در ماه های اینده با قبوض برق تجربه کنن.

احتمال کم شدن اندازه یارانه نقدی

احتمال کاهش یارانه نقدی در سال 90

براساس یارانه نقدی پرداخت شده از طرف دولت در آخر فروردین ماه سال جاری که ۴۵۵۰۰ تومن بود و با احتساب افزایش ۹ میلیون نفری خواهندگان دریافت یارانه نقدی که تعداد این خواهندگان رو به ۶۹.۵ میلیون نفر رسونده دولت الان برابر ۳۷.۹ هزار میلیارد تومن تعهد پرداخت یارانه نقدی تا آخر سال ایجاد کرده.

این رقم برابر ۶۰ درصد از رقم ۶۲ هزار میلیارد تومانیه که دولت در لایحه بودجه سال ۹۰ به مجلس تقدیم کرده و بوسیله نمایندگان مجلس مورد تشکیک قرار گرفت، در واقع میشه گفت انچه بوسیله دولت به عنوان رقم حاصل از هدف دار سازی اعلام شده براساس اندازه تعهد یارانه نقدی مورد محاسبه قرار گرفته و تنها رقم قطعی در این مورد هم یارانه نقدی بوده.

البته نمایندگان معترض به ارقام هدفمندسازی در اعتراضات خود عنوان می کنن که دولت در عمل به جای تخصیص ۵۰ تا ۶۰ درصد از منابع هدفمندسازی به یارانه های نقدی در عمل ۹۰ درصد اونو به این اختصاص داده.

مصباحی مقدم یکی از نمایندگان معترض به این موضوع در جریان مذاکراتن صحن علنی عنوان کرده بود با در نظر گرفتن رشد ۲۰ درصدی قیمت حامله های انرژی دولت دست کم ۸ هزار میلیارد تومن کسری بودجه در این مورد داره، کاظم دلخوش هم در گفتگویی کوتاه با خبرنگار ما به طرح رقمی حدود ۵۰ هزار میلیارد تومن در جلسات کمیسیون ترکیب اشاره داشت.

پس میشه گفت الان کاهش ۸ تا ۱۲ هزار میلیارد تومانی رقم هدفمندسازی در بودجه مطرحه که دراین صورت دست کم بخشی از این کاهش باید از راه کاهش سهم خانوارها تامین شه وگرنه یا سهم بخش تولید شدیدا کاهش پیدا می کنه و یا سهم دولت به صرف نزیدک می شه.

نگرانی از عاقبتای این تصمیم

البته نگفته پیداست که دربین سه بخشی که سهمی در منابع حاصل از هدفمندسازی واسه اونا تعریف شده ، یعنی دولت، صنعت و کشاورزی و خانوارهاف حساس ترین بخش از نظر اقتصادی و سیاسی بخش خانوارها هستن و هیچ کدوم از قوای مجریه و مققنه حاضر نیس عاقبتای کم شدن اندازه یارانه نقدی رو به گردن بگیره که این مسئله خود دلیل اصلی تلاش واسه افزایش اندازه یارانه پرداختی به هر قیمتی هم بوده و هست.

با در نظر گرفتن این نکته ایجاد یه تعادل بین ارقام مربوط به سهم هر کدوم از بخشا از هدفمندسازی یارانه ها در سال ۹۰ بسیار مشکل هستش.

این وسط بحث قانونی دیگری هم هست و انهم به احتمال اختلاف بین تغییرات احتمالی در کمیسیون ترکیب با مصوبات مربوط به اندازه درامدها و هزینه های دولت باز می گرددکه در این صورت مجلس باید دوباره در تراز بودجه دست برده و سقف بودجه دولت در سال ۹۰ رو عوض کنه که این موضوع هم از مباحثیه که می تونه تصویب بودجه رو که احتمال می رفت در هفته جاری در مجلس پایانی شه با تاخیر مواجه سازه.

منبع:khabaronline.ir

جمع آوری: آلامتو

 

ادمین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Next Post

احمق ترین راننده ها در پارک کردن ماشین + عکس

ج سپتامبر 20 , 2019
مجموعه ایی از عکسای خنده دار و باحال در مورد پارک کردن اتومبیل که بهتره خودتون ببینین…   برای کسب اطلاعات بیشتر و جستجو در بین هزاران پایان نامه در موضوعات مختلف و دانلود متن کامل آنها با فرمت ورد به سایت  zusa.ir  مراجعه نمایید