احتمال عید بودن یکشنبه ضعیف است

عضو ستاد استهلال دفتر مقام معظم رهبری گفت: هلال ماه در لحظه غروب خورشید روز شنبه بیشترین حد دو درجه از افق ارتفاع داره و مدت مکس اون بالای افق حدود یه ربع و درخشندگی اون کمتر از یک و نیم درصده که با در نظر گرفتن شرایط غبارآلود بودن منطقه و خشک بودن سطح زمین، احتمال رویت این هلال بسیار ضعیفه.

 

حجت الاسلام سیدرضا اصفهانی، رییس خونه نجوم استان قم و عضو ستاد استهلال دفتر مقام معظم رهبری در گفت وگو با رسا با اشاره به شرایط نجومی و مشخصات هلال ماه رمضان، گفت: براساس محاسبات نجومی انجام شده، وضعیت هلال ماه شوال ۱۴۳۳ در غروب روز شنبه شدیدا بحرانی و احتمال رویت اون بسیار ضعیفه.

ایشون بیان اینکه گروه های استهلال سراسر کشور روز شنبه ۲۸ مرداد واسه رؤیت هلال ماه شوال به نقاط جور واجور اعزام می شن، رویت هلال ماه در غروب روز شنبه ۲۹ ماه رمضان رو بسیار مشکل دونست و اضافه کرد: این احتمال ضعیف واسه رویت هلال ماه با وسیله داده می شه و به هیچ عنوان امکان رویت هلال با چشم در پهنه ایران و کشورای همسایه ایران وجود نداره.

رییس خونه نجوم استان قم گفت: هلال ماه در لحظه غروب خورشید روز شنبه بیشترین حد دو درجه از افق ارتفاع داره و مدت مکث ماه بالای افق حدود یه ربع و درخشندگی اون کمتر از یک و نیم درصده و با در نظر گرفتن شرایط غبارآلود بودن منطقه و خشک بودن سطح زمین، شرایطی به وجود اومده که امکان رویت این هلال رو با چشم غیر مسلح تقریبا غیرممکن می کنه.

ایشون گفت: مجموعه شرایط دست به دست هم داده تا رصدگران خبره خیلی به رویت هلال امیدوار نباشن، اما این مانع نمی شه که تلاش های دقیق و حرفه ای خود رو به کار نبندند، از این رو برنامه ریزی شده و گروه هایی با استفاده وسیله پیشرفته رصدی و با حضور آدمایی خبره از شامگاه جمعه در رصدگاه ها مستقر می شن و کار تنظیم تلسکوپ ها رو شروع می کنن تا در روز شنبه و در حضور خورشید در آسمون بتونن هلال رو درون وسیله خود رو کنن.

حجت الاسلام اصفهانی ادامه داد: اگه شرایط مناسب باشه، احتمال این که از بعدظهر شنبه بشه این هلال رو با تلسکوپ رو کرد هست و اگر این رویت انجام و از طرف ستاد استهلال کشور تأیید شه، یکشنبه عید فطره، اما اگه رویت انجام نشه یا گزارش های رویت به تأیید ستاد استهلال کشور نرسه، یکشنبه روز آخر ماه رمضان و روز دوشنبه عیده.

ایشون با بیان این که ستاد استهلال کشور همیشه در هر ماه قمری گروه های استهلال تحت پوشش رو مدیریت کرده و در ماه های خاص که هلال ها بحرانیه، این هماهنگی ها رو زیاد کرده و تعداد گروه های بیشتری رو به نقاط جور واجور کشور اعزام می کنه، بیان داشت: پنجاه گروه حرفه ای مجهز از طریق و افراد خبره برنامه ریزی شده ان تا در افق های جور واجور به امر استهلال بپردازند.

عضو ستاد استهلال دفتر مقام معظم رهبری، احتمال رویت هلال در منطقه جنوب غرب کشور نسبت به مناطق دیگه و نوار جنوبی کشور نسبت به مناطق بالاتر رو بیشتر دونست و با بیان این که احتمال داره تو یه شرایط استثنایی و تو یه افق بسیار پاک، معدود آدمایی بتونن ادعای رویت هلال کنن، گفت: شک نداشته باشین این هلال هلالی نیس که بوسیله افراد عادی رویت شه.

ایشون با بیان این که وضعیت جوی مناسبی در منطقه حاکم نیس و این رویت هلال ماه شوال رو محال می کنه، گفت: اگه افراد عادی مبادرت به استهلال کنن و گزارش هایی از طرف گروه های غیرخبره منتشر شه، شک نداشته باشین گزارش های درست نخواد بود و قابل توجه و تکیه نیس، چراکه هلال بسیار بحرانیه.

حجت الاسلام اصفهانی در آخر با اشاره به فتوای مقام معظم رهبری مبنی بر پذیرش رویت هلال با وسیله، اعلام کرد: رویت هلال ماه در سال های گذشته و در موقع غروب خورشید هرچه کم نورتر و کم ارتفاع تر رصد می شه، مردم منتظر باشن تا ستاد استهلال کشور نظرش رو مبنی بر رویت یا نبود رویت اعلام کنه.

روز عید ماه رمضان

ادمین

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Next Post

احتمال متوقف شدن پخش «کلاه پهلوی»

ج سپتامبر 20 , 2019
تماشا: روز گذشته رجانیوز، حرفایی از علی دارابی، معاون سیما رو منتشر کرد. در این خبر اشاره ای به اینکه این سخنان در چه جلسه یا نشستی مطرح شده، نشده اما از اونجا که در این سخنان، درباره امکان جلوگیری از پخش سریال «کلاه پهلوی» صحبت شده، خبری خیلی مهمه. […]