آشنایی با نرم افزار GIMP؛ یک ویرایشگر عکس رایگان و کاربردی

به جرأت میشه گفت نرم افزار GIMP بهترین نرم افزار طراحی و ویرایش گرافیکی رایگان در دنیاست. اگه با این اپلیکیشن آشنا نیستین، یادگیری کار با اون بسیار ساده س!. شما می تونین با صرف کمترین زمان بهترین یافته ها رو از این نرم افزار به دست بیارین. اگه قبلا از نرم افزارایی مثل فوتوشاپ استفاده کرده باشین، شاید کار بسیار ساده تری واسه یادگیری GIMP دارین. البته بعضی وسیله ها نامشون فرق داره و بعضی ویژگیا در GIMP نسبت به فوتوشاپ دارای فرقای جزئیه. اما کلا شباهتای بسیار زیادی با هم دارن.

در این مطلب می خوایم شما رو با نرم افزار GIMP آشنا کنیم. اگه علاقمند به به کار گیری نرم افزارای رایگان هستین و هم اینکه دوست دارین به طراحی و ویرایش تصاویر بپردازید، این مطلب رو از دست ندین.

قبل از شروع کار با نرم افزار GIMP

قبل اینکه کار با GIMP رو شروع کنیم چند نکته رو باید با هم مرور کنیم:

  • تصاویر باید در حالت غیر زوم (حالتی که نزدیک نمایی انجام نشده باشه) باز شه. واسه این که تصاویر در اندازه های مناسب باز شه، به راه View > Zoom > Fit Image in Window برید.
  • هر تغییری که با به کار گیری این اپلیکیشن روی تصویر اعمال می کنین، به صورت دائم روی تصویر باقی می مونه. پس بهتره از پروژه تون بکاپ بگیرین و یا روی یه کپی از فایل کار کنین.
  • هم اینکه در نظر داشته باشین که بهتره همه تغییرات خود رو روی یه کپی از لایه های جور واجور اعمال کنین (روی لایه ها از پنل Layers کلیک راست کنین و در سمت راست گزینه Duplicate Layer رو بزنین). بعد از اعمال تغییرات می تونین لایه رو خط بزنین.

۱. چیجوری با به کار گیری GIMP افق رو صاف کنیم؟

کج شدن افق یکی از عادی ترین ایرادات عکاسی هستش. البته اصلاح این مشکل بسیار ساده س!. حتی اگه به صورت تعمدی میخواستین افقی رو کج به تصویر بکشین، بهتره که این اشتباه خود رو اصلاح کنین.

GIMP 2.0 به صورت پیش فرض ابزاری واسه صاف کردن خط افق داره. از بخش وسیله Measure Tool رو از ستون سمت چپ انتخاب کنین.

روی یه نقطه از خط افق کلیک کرده و اونو روی خط افق بکشین و بعد کلیک رو رها کنین. حالا از بخش Tools در نوار بالای نرم افزار گزینه Clipping رو روی Crop to result قرار داده و بعد Straighten رو بزنین.

تصویر شما حالا صاف می شه. اگه از نتیجه راضی هستین به راه Image > Crop to content برید و همه بخشای خالی تصویر رو از بین ببرین. اگه نتیجه راضی کننده نیس، گزینه Undo رو بزنین.

۲. چیجوری عکسا رو در GIMP کراپ کنیم؟

کراپ کردن تصاویر یکی از تاثیرگذارترین روشای ترکیب بندی عکسا یا نابود کردن بخشی ناخواسته از عکسا حساب می شه.

وسیله Crop رو انتخاب کنین (می تونین از کلید میانبر Shift + C استفاده کنین). حالا با کلیک کردن روی تصویر و کشیدن ماوس به بخشای جور واجور می تونین بخشایی از عکس که می خواین کراپ شه رو مشخص کنین. واسه نگهداشتن نسبت پیش فرض عکس می تونین در بین کلیک کردن ماوس و کشیدن اون دکمه Shift رو نگه دارین.

واسه دقیق تر کار کردن می تونین گوشه های بخش مشخص شده واسه کراپ رو تنظیم کنین. هم اینکه این امکان رو دارین که با کلیک کردن وسط فریم و تکون دادن ماوس، بخش ایجاد شده رو به هرجایی که می خواین ببرین. بعد از تموم شدن کار کلید Enter رو بزنین.

۳. چیجوری نمایش تصاویر در GIMP رو بهتر کنیم؟

بعضی وقتا پیش میاد که عکس شما دارای نقاط تاریک یا نقاط زیادتر از اندازه روشنه که می خواین این مشکلات رو برطرف کنین.

واسه این کار به راه Colors > Exposure برید. در پنجره کوچیکی که باز می شه سطح مشخص شده Black رو به سمت راست ببرین تا تاریکی نقاط مشکی رو بیشتر کنین. با بردن Exposure به سمت راست روشنایی عکس بیشتر و با بردن اون به سمت چپ روشنایی عکس کمتر می شه.

مطمئن شید که گزینه Preview فعال باشه تا تغییرات اعمال شده رو به صورت زنده روی عکس ببینین. هم اینکه می تونین با انتخاب Split view دو پنجره جور واجور ببینین که عکس رو قبل و بعد از تغییرات به نمایش میکشه. وقتی از تغییرات اعمال شده احساس رضایت داشتین گزینه OK رو بزنین.

اگه روی عکسا با فرمت JPEG کار می کنین باید در انتخاب مقدار Exposure دقت کنین. چون که در صورت نبود تمرکز کافی روی این موضوع، تماشاگر نویز در تصویر هستین.

۴. چیجوری توازن رنگ سفید (White Balance) رو در GIMP اصلاح کنیم؟

توازن رنگ سفید واسه نابود کردن موج رنگ غیر طبیعی استفاده میشن. در حالی که به طور کامل مشخصه که بخش سفید رنگ تو یه تصویر باید سفید باشه، بعضی از دوربینا بعضی وقتا رنگای نا مرتبطی به اونا میدن.

واسه حل این مشکل به راه Colors > Auto > White Balance برید. با این کار شاید مشکل به طور کامل حل می شه.

اگه از نتیجه راضی نبودین، می تونین به صورت دستی هم تغییرات مورد توجه خود رو اعمال کنین. واسه این کار باید به Colors > Levels رفته و پایین پنجره روی آیکون قطره چکون مشخص شده در تصویر زیر کلیک کنین.

حالا روی یه بخش خاکستری از عکس بزنین. رنگ تصویر به صورت زنده تغییر می کنه و می تونین تغییرات رو ببینین.

۵. چیجوری رنگ عکسا رو در GIMP تنظیم کنیم؟

بیشتر عکسا می تونن با تنظیم رنگ بهتر از قبل شن. عکسا با رنگای روشن و زنده عموما مورد توجه افراد بیشتری در صفحات مجازی قرار می گیرن.

واسه این کار به راه Colors > Hue-Saturation برید. از این بخش می تونین تموم تصویر رو با تنظیم بخش Saturation با تغییر مواجه کنین. البته نباید در این زیاده روی کنین، چون ممکنه عکس تون حالت مناسب خودشو از دست بده.

واسه اینکه مدیریت بیشتری روی رنگا داشته باشین، می تونین رنگای خاصی مثل قرمز، ارغوانی، آبی، نیلی، سبز و زرد رو به صورت جداگونه تغییر بدین. در این بخش متغیر دیگری به نام Lightness مشاهده می کنین که بعضی وقتا می تونه مهم تر از متغیر Saturation باشه.

مثلا واسه این که یه آسمون رو بیشتر به رنگ آبی درآرین، باید تمرکز بیشتری روی رنگای آبی و نیلی داشته باشین و از طرفی متغیر Lightness رو به سطح تاریک تری وارد کنین.

۶. چیجوری به تصاویر در GIMP کنتراست بدیم؟

بهترین روش واسه افزایش تاثیرگذاری یه عکس، بالابردن کنتراست اون هستش. این موضوع می تونه یه تصویر بی احساس رو به یه تصویر خاطره انگیز تبدیل کنه. بهترین کار واسه بالا بردن کنتراست در عکسا از راه وسیله Levels شدنیه. واسه این کار باید به Colors > Levels برید.

حال با پنجره کوچیک Levels مواجه میشین که دارای یه هیستوگرام یا نمودار با عنوان Input Levels در بخش بالایی اون هستش. این نمودار محدوده تونال تصویر شما رو نمایش میده. مشکی در سمت چپ، سفید در راست و سایه هایی از سبز در وسط.

تنها کاری که لازمه انجام بدین، تغییر مکان دستگیرهای مشخص شده در هیستوگرامه تا اینکه به نتیجه مورد نظر خود دست پیدا کنین.

۷. چیجوری با به کار گیری GIMP لکه های موجود در تصاویر رو حذف کنیم؟

نرم افزار GIMP ابزاری ساده و کاربردی بدین منظور داره که می تونه گرد و خاک و کثیفی به وجود اومده به وسیله لنز رو نابود کنه.

اول روی نقطه ای که می خواین حذفش کنین زوم کنین. واسه این کار می تونین View > Zoom > 1:1 رو بزنین یا با زدن کلید ۱ در کیبورد این کار رو انجام بدین. حال می تونین در تصویر به دنبال نقطه مورد نظر خود بگردین.

بعد از یافتنش روی وسیله Healing Tool از بخش وسیله بزنین یا کلید H رو فشار بدین. با به کار گیری کلیدای « ] » و « [» می تونین اندازه وسیله رو مشخص کنین.

در ویندوز کلید Ctrl و در مک کلید Cmd رو نگه دارین و بعد روی رنگی همرنگ با پس زمینه لکه کلیک کنین. حالا بیان کننده رو روی لکه بزنین تا اونو خط بزنین.

در واقع با این کار از GIMP خواستین که بخشی از پیکسلا رو کپی کرده و روی پیکسلای لکه جایگذاری کنه. واسه نابود کردن همه لکه ها از همین روش استفاده کنین.

۸. چیجوری با به کار گیری نرم افزار GIMP پس زمینه رو حذف کنیم؟

همیشه همه چیز تحتِ کنترل شما نیس. بعضی وقتا پیش میاد که می خواین پس زمینه بعضی از عکسایی که گرفتین رو به هر دلیلی خط بزنین.

واسه انجام این کار به راه Layer > Transparency > Add Alpha Channel برید. با این کار می تونین پس زمینه رو در GIMP شفاف یا Transparent کنین تا اجزای پشتش قابل مشاهده باشه.

بعد، Foreground Select Tool رو انتخاب کنین. یه محیط حدودی دور اجزای بخش جلویی تصویر (که پس زمینه بخشی از اون نیس) بسازین و بعد Enter رو بزنین.

با این کار تصویر شما به دو بخش پس زمینه و حدودی از اجزای جلوی تصویر تقسیم می شه. حالا روی پس زمینه نقاشی کنین و مطمئن شید که همه اجزای اون، شامل رنگا و بافتای جور واجور رو می پوشوندین. بعد از پایان کار کلید Enter رو بزنین.

حالا کلید delete رو بزنین تا بخش انتخاب شده از پس زمینه به طور کامل حذف شه. بعد از پایان کار، یه عکس دیگه رو به عنوان پس زمینه کپی کرده و در لایه زیرین عکس خود بذارین تا پس زمینه جدید شکل بگیره.

البته یادتون باشه که این روش تنها یکی از راه های حذف تصویر پس زمینه در عکسا هستش و روشای بیشتری واسه این کار هم وجود دارن.

۹. چیجوری با به کار گیری GIMP اندازه تصاویر رو تغییر بدیم؟

این کار خیلی راحت انجام پذیره. کافیه به راه Image > Scale Image برید و در بخش Image Size طول و عرض مورد نظر خود رو در واحد پیکسل وارد کنین. گزینه Interpolation رو روی Cubic بذارین. البته این گزینه کمترین سرعت رو داره اما کیفیت عکس رو به بهترین شکل ممکن حفظ می کنه.

یادتون باشه که به صورت ایده آل، شما تنها باید عکس هاتون رو کوچیک تر کنین. چون که بزرگ تر کردن تصاویر باعث پایین اومدن قابل توجه کیفیت اونا می شه.

اینو هم به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین اگه می خواین تصاویر رو بعد از تغییر اندازه چاپ کنین، باید از راه Image > Print Size نسبت به تغییر عکس خود دست به کار شین.

edame

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Next Post

چرا ماسک و زاکربرگ در مورد آینده رباتیک اختلاف نظر دارند؟

چ نوامبر 13 , 2019
در جریان هستین که مدیران بزرگترین شرکتای تکنولوژی جهان چه طعنهایی به هم میزنن؟ ایلان ماسک و مارک زاکربرگ تازگیاً به شکل تقریباً مستقیم وارد مناظره ای شدن که محوریت اون، کشته شدن یا نشدن ما به دست ربات هاست. ماسک، مدیرعامل تسلا و اسپیس اکس، از گذشته ای دور […]