خرید پایان نامه : بیماران سرطانی

دانلود پایان نامه

ارتباطش را با خود و دیگران از دست داده است و روابطش نامطلوب است (به نقل از دیلمی، 1380).

دیدگاه انسان گرایی
بر طبق مدل های انسان گرایی- هستی گرایی، رشد شخصیتی تحریف شده یا سد شده، به عنوان عامل عمده ای است که سلامت روان را تحت تأثیر قرار می دهد. در این مدل تأکید روی انگیزه رشد در مقابل ایستایی لزوم بودن و شکل گیری خود است. اگر شخصی از فرصت های رشد محروم شود اضطراب، ناامیدی و ناکامی را تجربه خواهد کرد. تحریف طبیعت بشری به وسیله نیروهای محیطی نامطلوب به ناسازگاری منجر خواهد شد (به نقل از دیلمی، 1380).
بر طبق نظر مزلو افرادی که بیشترین سازگاری را دارند آن هایی هستند که در سراسر مراحل زندگی خود به طور موفقیت آمیزی رشد کرده اند و به بالاترین مرحله کمال یعنی خودشکوفایی رسیده اند. انسانی که به مرحله خودشکوفایی ارتقاء پیدا کرده، نیروهای بالقوه اساسی خویش را به کامل ترین صورت تحقق بخشیده است. شخص ممکن است تکانه های درونی را بازداری یا تعدیل کند و یا بکوشد تا خواست محیطی را به طریقی تغییر داده تا تعارض را دفع نماید. پیاژه به فرایند سازگاری اهمیت زیادی می داد. او اصطلاحات درون سازی و برون سازی را به کار برد. منظور از این دو واژه به ترتیب تغییر نسبی خود شخص یا تغییر محیط است. هم درون سازی و هم برون سازی به حل تعارض ها می انجامد (به نقل از دیلمی، 1380).
دیدگاه روانشناسی شناختی
در دیدگاه روان شناسی شناختی، انسان سازگار به کسی گفته می شود که توانایی و قدرت پردازش صحیح اطلاعات را داراست و چون قادر به چنین کاری است لذا یک نظام ارزشی واقع بینانه برای خود تنظیم می نماید تا تحت تأثیر نوسانات روانی دردناک و اختلاف با دیگران دچار آسیب نشود. این روند به او کمک می کند تا به احساس بهتری دست یابد (به نقل از دیلمی، 1380).
سرطان
تاریخچه
قدیمی ترین توصیف سرطان را در نوشته های مصری می توان یافت که در آن به غده یا تومور سینه اشاره شده است و مربوط به 1500 تا 3000 سال پیش از میلاد مسیح است. قدیمی ترین نمونه ی سرطانی هم حدود 1600 تا 1900 سال قبل از میلاد در بازمانده ی جمجمه ی زنی مشاهده شده است. اسکلت مومیایی شده ای در پرو، آثاری از سرطان پوست را نشان می دهد که مربوط به 2400 سال پیش است. شواهد نشان می دهد که احتمالاً بقراط یونانی اولین کسی است که این بیماری را تشخیص داده؛ تفاوت غده ی خوش خیم و بدخیم را توصیف نموده و آن را نام گذاری کرده است و چون غده ی سرطانی و رگ های خونی اطراف آن به خرچنگ شباهت دارد، به همین دلیل بقراط اسم این بیماری را خرچنگ می گذارد که به یونانی کارکینوس نامیده میشود و در ترجمه ی آن به انگلیسی carcinoma نوشته شده و امروزه هم carcinos نامیده می شود (شیخ نژاد، 1389).
ابو علی سینا (359-416 خورشیدی )، فیلسوف و پزشک معروف ایرانی قرن پنجم، پدر علم پزشکی مدرن و یکی از متفکران تاریخ هم، قریب 1000 سال قبل در کتاب «قانون» سرطان را توصیف کرده و درباره ی تشخیص و روش درمان آن نسخه هایی سودمند ارائه کرده است (شیخ نژاد، 1389).

اینجا فقط تکه های از پایان نامه به صورت رندم (تصادفی) درج می شود که هنگام انتقال از فایل ورد ممکن است باعث به هم ریختگی شود و یا عکس ها ، نمودار ها و جداول درج نشوند.

برای دانلود متن کامل پایان نامه ، مقاله ، تحقیق ، پروژه ، پروپوزال ،سمینار مقطع کارشناسی ، ارشد و دکتری در موضوعات مختلف با فرمت ورد می توانید به سایت  77u.ir  مراجعه نمایید

رشته روانشناسی و علوم تربیتی همه موضوعات و گرایش ها :روانشناسی بالینی ، تربیتی ، صنعتی سازمانی ،آموزش‌ و پرورش‌، کودکاناستثنائی‌،روانسنجی، تکنولوژی آموزشی ، مدیریت آموزشی ، برنامه ریزی درسی ، زیست روانشناسی ، روانشناسی رشد

در این سایت مجموعه بسیار بزرگی از مقالات و پایان نامه ها با منابع و ماخذ کامل درج شده که قسمتی از آنها به صورت رایگان و بقیه برای فروش و دانلود درج شده اند

سرطان چه نوع بیماری است؟
سرطان یک بیماری مدرن نیست؛ در گذشته هم وجود داشته است؛ اما امروزه به دلیل افزایش آلودگی های محیط زیست تعداد بیشتری به آن مبتلا می شوند و تعداد بیشتری هم نسبت به گذشته به پزشک مراجعه می کنند. سرطان یعنی رشد کنترل ناشدنی سلول ها در ناحیه ای از بدن؛ این وجه مشترک همه ی سرطان هاست؛ علی رغم این که چه عاملی باعث سرطان شده و چه آسیبی به سلول ها رسیده باشد. سلول های سالم بدن طبق برنامه ی منظمی رشد می کنند، تقسیم می شوند و می میرند. در دوران جنینی سلول های سالم به سرعت رشد می کنند؛ اما این اتفاق فقط تا زمانی رخ می دهد که فرد به بلوغ کامل می رسد. در دوران بلوغ در بیشتر نقاط بدن سلول ها زمانی رشد می کنند و تقسیم می شوند که لازم است سلول های تازه را جای گزین سلول های فرسوده، مرده یا در حال مرگ کنند. در مواردی هم که بافت ها آسیب می بینند (زخم، شکستگی)، سلول های سالم به سرعت رشد کرده و تقسیم می شوند تا بافت آسیب دیده را ترمیم کنند. اما سلول های سرطانی برخلاف سلول های عادی، نمی میرند بلکه بی وقفه رشد می کنند، تقسیم می شوند و به طور مداوم سلول غیرعادی تولید می کنند (شیخ نژاد، 1389).
نام گذاری انواع سرطان ها:
سرطان را بر اساس به وجود آمدن در نوع بافت، به شرح زیر، نامگذاری کرده اند:

– کارسینوما: به سرطان هایی می گویند که در پوست یا بافت های پوششی اعضای داخلی بدن به وجود می آیند؛
– سارکوما: سرطان هایی است که در استخوان، غضروف، چربی، عضله، رگ های خونی یا دیگر بافتهای پیوندی یا محافظتی به وجود می آیند؛
– لوکیمیا: سرطان هایی هستند که در بافت های خونی از جمله مغز قرمز استخوان به وجود می آیند و باعث ساخته شدن سلو ل ها یا گلبول های غیرعادی شده که وارد جریان خون می شوند؛
– لنفوما و مایولوما: سرطان هایی هستند که در سلول های سیستم دفاعی بدن به وجود می آیند (شیخ نژاد، 1389).
تفاوت مولکولی سلول سالم و سرطانی
دلیل سرطانی شدن سلول ها، یا ماده ی DNA آسیب دیدگی سازنده ی ژن هاست که در هسته ی سلول قرار دارد. این مواد در تمام سلول ها وجود دارند و فعالیت آن ها را کنترل می کنند. ژن ها بانک اطلاعات سلول ها هستند. در بیش تر مواقع، بدن یا سلول قادر است DNA آسیب دیده را تعمیر کند؛ اما سلول های سرطانی این توانایی را ندارند. کسانی که این گونه ژن های آسیب دیده را از والدین به ارث می برند، بیش از دیگران در معرض خطر مبتلا شدن به سرطانند. اگر فرد دریافت کننده ی ژن معیوب به سرطان مبتلا شود، آن را سرطان ارثی می نامند. اما اکثر مواقع ژن ها در اثر عوامل سرطان زای محیط آسیب می بینند؛ عواملی مانند کشیدن سیگار، پرتوهای مضر از قبیل ماورای بنفش، اشعه ی ایکس یا مواد شیمیایی که از طریق مواد غذایی، نوشیدنی ها و هوا وارد بدن می شوند (شیخ نژاد، 1389).
همه گیری (اپیدمی) سرطان
تقریباّ نیمی از مردان و بیش از یک سوم زنان در دنیا ممکن است در طول زندگی خود دچار سرطان شوند. میلیون ها انسان با سرطان زندگی می کنند؛ یا سرطان دارند و یا داشته اند. خطر ابتلا به سرطان را می توان با تغییر در روش زندگی به طور قابل ملاحظه ای کاهش داد؛ مثلاً با ترک سیگار، با مصرف غذا وآب سالم و ورزش. از طرفی سرطان هرچه زودتر تشخیص داده شود، امکان مداوا بیش تر می شود. هرکس و در هر سن و سالی ممکن است به سرطان مبتلا گردد؛ اما 77% سرطان ها در اشخاص 55 سال به بالا تشخیص داده شده است (شیخ نژاد، 1389).
عوامل کلی سرطان
بعضی عوامل قابل کنترل و برخی کنترل ناشدنی است؛ به طور کلی عوامل زیر ممکن است باعث سرطان شوند:
– جنسیت، سن و سال و سوابق پزشکی خانواده از عوامل کنترل ناشدنی است؛ به این معنی که با بالا رفتن سن، خطر پیدایش سرطان هم بیشتر میشود و اگر سرطانی فقط در بانوان اتفاق می افتد، از آن گریزی نیست یا اگر سوابق فامیلی یا خانوادگی کسی پیشینه ی ابتلا به سرطان را نشان می دهد، این را هم نمی توان تغییر داد؛ اگر چه دانستن سوابق خانوادگی کمک می کند که بیشتر مراقب باشیم و زودتر به پزشک مراجعه کنیم تا در صورت وقوع، به موقع تشخیص داده و مداوا شود (شیخ نژاد، 1389).
– برخی عوامل نیز مربوط به محیط زیست است؛ به عنوان مثال مسایل مربوط به آلودگی آب و هوا، ویروس ها و میکروب هایی که در بعضی مناطق وجوددارد و ما اطلاعی از آن ها نداریم؛ انواع اشعه هایی که از خورشید بر ما می تابد یا حتی از دیگر کرات و منابع فضایی به زمین می رسد، نیز تا حدودی غیرقابل پیش بینی است؛ اما بایستی مراقب بود و از آن ها دوری کرد.
– برخی عوامل به روش زندگی خود انسان مربوط می شود؛ مثل کشیدن سیگار و تنباکو، نوشیدن مواد الکلی، رژیم غذایی نامناسب و قرارگرفتن در معرض تابش مستقیم نور خورشید، به ویژه در مناطقی که میزان تابش بعضی پرتوها بیشتر است، از عوامل قابل کنترل و جلوگیری است (شیخ نژاد، 1389).
قرارگرفتن در مسیر عوامل سرطان زا خطر ابتلا به این بیماری را افزایش می دهد؛ اما ممکن است فردی در معرض چند عامل سرطان زا قرار گیرد و لی مبتلا نشود. از طرفی هم نمی توان به درستی (100 %) نشان داد که چه عاملی باعث سرطان شده است. افراد براساس پیشه ای که دارند ممکن است در معرض مواد سرطان زا قرار بگیرند. بنابراین لازم است رعایت نکات ایمنی را بکنند. در چنین مواردی کارفرما هم وظیفه دارد خطرات احتمالی مربوط به کار را به کارکنانش آموزش دهد. در محل کار چنان چه با موادی مثل براده آهن، تراشه های چوب، مواد شیمیایی گازی شکل هر روز در تماس هستید، این مواد از طریق تنفس می توانند وارد ریه شده و سرطان ایجاد کنند. در این موارد برای پیشگیری باید از ماسک استفاده کنید. در موارد دیگر برای این که مواد نفتی، رو غنی و شیمیایی به پوست بدن برخورد نکند، باید از دستکش استفاده کنید (شیخ نژاد، 1389).
علایم و عوارض عمومی سرطان چیست؟
کاهش ناگهانی وزن: بیشتر بیماران سرطانی وزن کم می کنند؛ کم کردن 5 کیلوگرم وزن ناخواسته، می تواند ناشی از ناهنجاری باشد. از عوارض سرطان های معده، لوزالمعده، مری و شش (ریه) لاغری است (شیخ نژاد، 1389).
تب: تب کردن در بیماران سرطانی بسیار معمول است؛ اما بیش تر در سرطان های پیشرفته به وجود می آید. تقریباً تمام بیماران سرطانی در مرحله ای کم و بیش تب می کنند؛ به خصوص وقتی سرطان روی سیستم دفاعی بدن تأثیر بگذارد؛ به همین دلیل مقاومت بدن در مقابل عفونت ها کمتر می شود. در بعضی موارد بیمار در مراحل اولیه تب می کند؛ مثل سرطان هاجکن، سرطانی که در غدد لنفاوی و بیشتر در ناحیه ی گردن به وجود می آید.
خستگی: خستگی از عوارض مهمی است که با پیشرفت سرطان افزایش می یابد؛ به ویژه در سرطان های روده ی بزرگ یا سرطان معده ، که بیمار دچار خون ریزی می شو د- خستگی در مراحل اولیه نیز محسوس است (شیخ نژاد، 1389).
درد: در بعضی سرطان ها ممکن است از همان اوایل دردی محسوس باشد؛ مثل سرطان استخوان یا بیضه. غالباً درد از عوارض سرطان پیشرفته است.
تغییرات پوستی: غیر از سرطان پوست، سرطان های داخلی دیگری هم هستند که می توانند علایم پوستی مشخصی را از قبیل تیرگی رنگ پوست، زردی، قرمزی، خارش یا رشد بیش از اندازه ی مو همراه داشته باشند.
ممکن است هیچ یک از این علائم، ناشی از سرطان نباشد و ناهنجاری های دیگری دلیل بروز این عوارض باشد؛ اما دانستن این عوارض کمک می کند که توجه بیشتری به آ ن ها داشته باشیم و در اولین فرصت برای انجام آزمایش های بیش تر و دقیق تر به پزشک مراجعه کنیم . اگر علتش سرطان باشد و زودتر تشخیص داده شود، شانس درمان بیش تر می شود و اگر ناهنجاری دیگری باشد، باز هم در درمان آن کوشیده می شود و سهل انگاری نخواهد شد (شیخ نژاد، 1389).

این مطلب مشابه را هم بخوانید :   وضعیت تحصیلی

علایم و عوارض اختصاصی سرطان
تغییر در مدفوع و ادرار: یبوست طولانی، اسهال و تغییر در انداز ه ی مدفوع ممکن است از علایم سرطان روده ی بزرگ باشد. ادرار بیش از حد یا کم تر از حد معمول ممکن است ناشی از سرطان مثانه یا پروستات باشد. هر تغییری از این قبیل باید به پزشک گزارش شود.
زخم هایی که بهبود نمی یابند: سرطان پوست ممکن است موجب خون ریزی شود و درظاهر مانند زخمی باشد که ترمیم نمی شود. سرطان دهان موجب ایجاد زخم دهان می شود؛ به خصوص در مورد کسانی که تنباکو می جوند یا مشروب می خورند. زخم هایی روی آلت تناسلی ممکن است به دلیل عفونت یا مراحل اولی سرطان باشد. این گونه علایم را باید جدی گرفت و هر چه زودتر به پزشک مراجعه کرد (شیخ نژاد، 1389).
خون ریزی های غیرعادی: در مراحل اولیه یا پیش رفته ی سرطان ممکن خون ریزی های غیرعادی مشاهده شود. پیدایش خون در خلط سینه می تواند از نشانه های سرطان ریه باشد. وجود خون در مدفوع یا مدفوع تیره رنگ می تواند از عوارض سرطان روده ی بزرگ باشد. سرطان رحم هم ممکن است موجب خون ریزی شود. دیدن خون در ادرار هم ممکن است در اثر وجود سرطان مثانه یا کلیه باشد. ترشحات خونی از نوک پستان می تواند از عوارض سرطان پستان باشد.
برجستگی ها و دانه های متراکم (غده): به وجود آمدن بر جستگی های غده ای شکل در پستان یا دیگر نقاط بدن هم میتواند به دلیل وجود یا شروع سرطان باشد. بعضی از این برجستگی ها را می توان از روی پوست با دست حس کرد. در بافت های نرم بدن مثل سینه، بیضه و غدد لنفاوی این گونه تغییرات قابل لمس است. این گونه مشاهدات بهتر است فوراً به پزشک و مراکز بهداشتی گزارش شود؛ به خصوص برجستگی هایی که رشد می کنند و تغییر اندازه می دهند (شیخ نژاد، 1389).
سوء هاضمه و مشکل بلعیدن غذا: این گونه عوارض مربوط به سرطان مری، معده یا حنجره است.
خال ها و زوائد دیگر: تغییرشکل، رنگ و انداز ه ی زائده ها باید مورد توجه قرارگیرد و به پزشک گزارش شود. برآمدگی های پوستی ممکن است ناشی از سرطان پوست باشد که اگر به موقع تشخیص داده شود، به راحتی قابل درمان است.
سرفه های مداوم و گرفتگی صدا: سرفه های مداوم ممکن است از عوارض سرطان ریه و گرفتگی مداوم صد ا ناشی از سرطان حنجره باشد. البته این علایم و عوارض می توانند ناشی از ناهنجاری های دیگری نیز باشند (شیخ نژاد، 1389).
روش های درمانی
روش های بسیار رایج شامل این موارد است:
1- جراحی
2- پرتو درمانی (رادیو تراپی)
3- شیمی درمانی
4- ایمیونو تراپی
5- پیوند مغز قرمز استخوان
6- ژن درمانی
7- نور درمانی
8- حرارت درمانی
با در نظرگرفتن نوع سرطان و میزان پیشرفت آن ممکن است یک یا چند روش هم زمان، به ترتیبی که پزشک متخصص تشخیص می دهد، مورد استفاده قرار گیرد. در مواردی که هنوز سرطان به جایی سرایت نکرده، یعنی متاستاز صورت نگرفته، با جراحی ممکن است بهبود کامل حاصل شود. غالباً برای از بین بردن سلول های سرطانی باقی مانده در محل جراحی از اشعه (رادیوتراپی) استفاده می شود. اگر اندکی پیش رفته باشد یا پزشک گمان ببرد که ممکن است به جایی سرایت کرده باشد، از شیمی درمانی هم استفاده می کنند تا هیچ جا اثری از سلول های سرطانی باقی نماند. گاهی و به خصوص وقتی سرطان به جاهای دیگر سرایت کرده باشد، ابتدا شیمی درمانی انجام می شود. چنان چه بعد از شیمی درمانی غده هنوز وجودداشته باشد، آن را با جراحی برداشته و با اشعه (رادیوتراپی) محل آن را می سوزانند. نکته ی قابل توجه این است که ترتیب استفاده از این سه روش درمان در بهبود بیماری بسیار اهمیت دارد و باید بیمار از آن اطلاع داشته باشد. به جز این سه روش درمانی متداول، روش ها و داروهای دیگری هم مناسب با نوع سرطان و شرایط بیمار وجود دارد که امروزه مورد استفاده است (شیخ نژاد، 1389).
آمادگی برای درمان
قبل از شروع درمان، بیمار نمی داند که چه عوارضی را تجربه خواهدکرد؛ بنابراین بهتر است خود را از لحاظ جسمی و روحی آماده کند تا درمان نتیجه ی بهتری بدهد. به این چند نکته بهتر است توجه شود:
شجاعت و امیدواری: بیمار بهتر است با نگرشی مثبت با سرطان روبرو شود و به درمان امیدوار باشد. دلهره و ترس از درمان و عوارض آن، روحیه ی بیمار و در نتیجه سیستم دفاعی او را تضعیف می کند. باید توجه داشت که افراد قویتر عوارض کمتری تجربه می کنند. بعضی عوارض موقتی بوده و به تدریج از بین می رود؛ بعضی هم با دارو برطرف می شود و قابل کنترل است.
رژیم غذایی مناسب: تغذیه ی خوب برای همه لازم است؛ به خصوص برای بیمار سرطانی؛ چون نیروی بدنی بیشتر به ترمیم بافت های آسیب دیده، مقابله با سرطان و عوارض ناشی از روش های درمانی کمک می کند. تغذیه ی مناسب سیستم دفاعی را نیز تقویت و شانس درمان را بیش تر می کند. جسم و روحیه ی قوی تحمل دریافت داروی بیش تری دارد. در طول مدت درمان به خصوص شیمی درمانی معمولاً بیمار از عوارض ثانوی آن رنج می برد؛ در نتیجه به رژیم غذایی نیاز دارد تا نیروی خود را بازیابد و بتواند در مقابل سرطان و دارو مقاومت کند. در این رژیم، غذاهای

دیدگاهتان را بنویسید